Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince České tradice UNESCO - Slovácký verbuňk …
Zpět

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Slovácký verbuňk proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75168-711


Organizace UNESCO vznikla v Londýně v roce 1945 a vzala si v poválečném světě za úkol podporovat mír prostřednictvím rozvíjení spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury. Od té doby bylo na seznam hmotného dědictví zapsáno mnoho dech beroucích pamětihodností. V roce 2001 začalo UNESCO psát další mimořádný seznam – Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva, protože i zvyky a tradice přispívají ke kulturní různorodosti národů a byla by velká škoda, kdyby nebyly zachovány pro příští generace. Tuto ušlechtilou myšlenku podporuje také Česká mincovna, která do své sběratelské minisérie České tradice UNESCO zařadila stříbrnou Smart minci připomínající tanec Verbuňk.

Název verbuňk je odvozen z německého výrazu „Werbung“, tedy „verbování“, což napovídá, že původ verbuňku je spojen s odchodem mladých mužů do služby v armádě. Odvedenci tancem uvolňovali emoce spojené s blížícím se odloučením od svých blízkých. V současnosti je verbuňk předváděn lidovými tanečními soubory na Slovácku při slavnostních příležitostech nebo na folklorních festivalech. Obvykle má tři části: na začátku tanečník zpívá píseň následovanou pomalou taneční částí ukončenou rychlou sekvencí, která nemá striktně stanovenou choreografii – je naopak improvizovaná, spontánní, vyjadřující vlastní pojetí tance jednotlivými mládenci ve skupině. Na počátku dvacátého století se vyvinulo celkem šest charakteristických regionálních typů verbuňku, jejichž současná podoba není finální, ale vlivem osobitého přístupu tanečníků se neustále vyvíjí.

Jeden z charakteristických prvků verbuňku zdobí rovněž reverzní stranu stříbrné Smart mince 1 NZD a zachytila jej nadaná výtvarnice Lenka Nebeská, DiS. Motiv dokreslila půvabným slováckým ornamentem vztahujícím se k tradičnímu tanci a textem VERBUŇK. Na averz medailérka vkusně rozprostřela atributy emitenta, letopočet 2015, nominál 1 DOLLAR a nápis INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Udělejte si radost a vneste do své sbírky typicky české hodnoty v originálním uměleckém zpracování!

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75168-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD