Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Stříbrná mince Ohrožená příroda - Ještěrka zelená proof

Cena (včetně DPH)
1 295 Kč
50 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75273-718
Sběratelská série


Ohrožená příroda

Sběratelská série kolorovaných stříbrných mincí s názvem Ohrožená příroda představuje rostliny a živočichy figurující na seznamech ohrožených druhů. Druhá zvířecí emise roku 2017 je věnována ještěrce zelené.

Na setkání s ještěrkou zelenou člověk jen tak nezapomene. Jedná se totiž o největší ze čtyř druhů ještěrek žijících na území České republiky. Dorůstá délky přes 40 centimetrů, přičemž polovinu jejího těla tvoří ocas. Jak její jméno napovídá, vyznačuje se nápadným zeleným zbarvením. Je predátor a její potravu tvoří zejména hmyz. Díky své velikosti si ale troufne i na jiné plazy, ptáky či hlodavce. Má ráda světlo a teplo, a Česká republika proto tvoří samou severní hranici areálu jejího výskytu. Nepříliš příznivé počasí je pak jedním z faktorů, které u nás vedly k jejímu kritickému ohrožení. Další riziko představují změny vhodných biotopů, na které je ještěrka velmi náchylná.

Reverzní strana mince je dílem zkušeného medailéra MgA. Martina Daška a nese dva odlišné pohledy na plaza. První je vyveden reliéfně a ukazuje ještěrku v jejím přirozeném prostředí – lezoucí po suché větvi. Druhý pohled pak ještěrku předkládá v živých barvách, kterých bylo docíleno technologií tamponového tisku. Opis uvádí název živočišného druhu v češtině a latině: JEŠTĚRKA ZELENÁ – LACERTA VIRIDIS VIRIDIS. Vlastní mince razí Česká mincovna v licenci ostrova Niue, a averzní strana proto – vedle plastického vyobrazení divoké přírodní scenérie z dílny ak. soch. Majky Wichnerové – nese atributy tohoto emitenta: profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2017.

Každá mince je zasazena do výpravného balení, které pojednává o životě ještěrek. Uložit si ho můžete do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
75273-718
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2017
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Kolorovaná
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD