Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince Gorilí povídání proof
Zpět

Stříbrná mince Gorilí povídání proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
64 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75141-711
Sběratelská série


Večerníček slaví 50 let

Svět přírody nepřestává lidstvo fascinovat a překvapovat. Není však pouze nekonečným zdrojem informací, odjakživa také slouží jako inspirace filmovým tvůrcům zaměřeným na pořady pro nejmenší. Dobrodružství zvířat jsou dětem nesmírně blízká, snad i proto, že jim dokáží již od útlého věku snadno porozumět. Skutečným mistrem takových příběhů je známý večerníčkový tvůrce Václav Chaloupek, jenž ve formě půvabných seriálů představil příhody z říše řady zvířecích kamarádů. Při příležitosti 50 let od prvního vysílání televizního Večerníčku zavítal s kamerou také do rodinky lidoopů a připravil pro dětské diváky výjimečný cyklus Gorilí povídání, který na nové stříbrné Smart minci 2 NZD představuje Česká mincovna.

Režisér Václav Chaloupek tentokrát objevil námět k poutavému večerníčkovému vyprávění v pražské ZOO, kde ho k natočení třináctidílného seriálu inspirovala gorilí rodinka: maminka Kijivu, tatínek a vůdce stáda Richard, rozpustilí gorilí kluci Kiburi a Nuru a také tetička Kamba, která se jako jediná narodila v Africe. Díky tomu může gorilám povídat veselé pohádky o jejich domovině a ostatních obyvatelích černého kontinentu. Postupně tak atraktivním způsobem nejen gorilám, ale hlavně dětem představí Kamba zebry, slony, nosorožce, antilopy, lachtany, buvoly, prasata bradavičnatá, paviány či žirafy.

Večerníček Gorilí povídání měl premiéru v roce 2015 v rámci oslav 50 let vysílání Večerníčku Českou televizí. Režisér a autor Václav Chaloupek, jehož předchozí seriály o zvířatech si získaly velkou oblibu u všech generací diváků, natáčel jednotlivé díly v ZOO Praha i přímo v Africe.

Série mincí Večerníček slaví 50 let od České mincovny je honosnou oslavou českého filmařského umění a současně přehlídkou medailérské zručnosti. Mince z ryzího stříbra ve špičkové kvalitě proof předkládá numismatikům znamenitou práci Ireny Hradecké, DiS. Ta pro reverz mince vytvořila vkusnou kompozici dvou goril – malého Nuru a jeho tetičky Kamby. Dotváří ji logo České televize a Zoologické zahrady hlavního města Prahy. Averz pak nese nezbytné atributy emitenta. Stříbrná mince 2 NZD Gorilí povídání je originální sběratelský kousek i atraktivní dárek pro všechny malé i velké milovníky pohádek.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75141-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
prosinec 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD