Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince Miliontý Ford T proof
Zpět

Stříbrná mince Miliontý Ford T proof

Cena (včetně DPH)
1 950 Kč
75 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75111-711


Milníky světové dopravy

Bylo to 10. prosince 1915 – právě před sto lety, kdy brány továrny Ford opustil miliontý vůz modelové řady T. V té době měli v pětadvaceti montážních závodech a jedné velké fabrice v Detroitu s velkosériovou výrobou tolik práce, že tento milník nikdo nezaznamenal. Česká mincovna se jej však rozhodla po letech připomenout, a to se vší pompou – prostřednictvím stříbrné Smart mince 1 NZD v netradiční ražbě tvaru elipsy.

Když Henry Ford začal stavět svá auta, z počátku se jednalo o kusovou výrobu. Ale výkonnost jeho závodu rostla a poté, co v roce 1913 představil montážní linku, šla produktivita společnosti prudce nahoru. Ford byl odhodlán postavit automobil pro široké masy a přesně to také udělal. Hromadnou produkcí jediného druhu automobilu, jímž byl od roku 1908 právě model Ford T, mohla společnost využívat ekonomických výhod velkovýroby, které nebyly menším automobilkám dostupné, a dosažené úspory tak mohl přenést na zákazníka. Mezi lety 1908 a 1927 prodal Ford více než 15 milionů kusů modelu Ford T! Jeho tehdejší cena byla stanovena na 850 $ (současných 20 000 $), ale ke konci tohoto období se Fordu podařilo ji zredukovat na 300 $ (současných 3 700 $). Z „Tin Lizzy“, jak se také modelu říkalo, se tak stal první vůz v USA dostupný pro střední třídu. Patrně také proto mu patří prvenství v mezinárodní anketě o nejvýznamnější vůz 20. století.

Návrh stříbrné Smart mince 1 NZD Miliontý Ford T byl výzvou medailérskému umění MgA. Jana Oplištila. Svým citem pro zajímavé kompozice Českou mincovnu opět nezklamal a připravil pro emisi originální předlohy rubové i lícové strany. Motiv montážní linky s automobily Ford T spolu s dvojjazyčnými nápisy vévodí reverzu mince. Averzu pak vedle atributů emitenta dominuje plastika tří variant vozu. Stejně jako předchozí emise ze série Milníky světové dopravy má i tato stříbrná mince atraktivní tvar elipsy. Nepromeškejte příležitost stát se majitelem unikátního numismatického kousku – emise je limitována pouhými 500 kusy.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Rozměr
45,3 x 30,3 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
75111-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Hnědá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD