Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma

Stříbrná půluncová mince Zlatá Praha proof

Cena (včetně DPH)
990 Kč
38 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75071-711


 Naše Praha je jen jedna, je stověžatá, je hlavou státu, je zlatá. Historický klenot Evropy, přehlídka architektonických unikátů a místo s neopakovatelnou mystickou atmosférou. Všechny tyto prvky Česká mincovna otiskla do podoby stříbrné mince Zlatá Praha, jejíž emise se sběratelé dočkali právě nyní.

Ke spolupráci na návrhu mince z ryzího stříbra byl přizván znamenitý český výtvarník Vladimír Oppl, autor, jenž Prahu miluje a zná a jehož Nové město pražské ze sady Karel IV. bylo v roce 1999 vyhlášeno nejkrásnější zlatou mincí světa.

Averz mince Zlatá Praha je tvořen třemi kruhovými výjevy - královnou Alžbětou II., Karlovým mostem a netradičním pohledem na Hradčany ze Staroměstského náměstí. Na okraji mince je vyraženo anglické jméno královny, váha a ryzost stříbra, nominál 1 DOLLAR, rok vydání 2014 a jméno emitenta Niue Island.

Reverzu vévodí staropražský znak, který vyniká ve výjimečném lesku kvality proof. Jeho centrum tvoří štít a hradební zeď s cimbuřím a otevřenou branou. Z této brány ční rámě ve zbroji třímající meč. Nad štítem se nachází tři zlaté věže z kvádrů, které určují počet katastrálních území. Věže s okny mají na střechách makovice. Štít je zdoben třemi přilbami s korunami, nad prostřední z nich je umístěno heslo „Praha Caput Regni“ používané od středověku a od roku 1518 zdobící Staroměstskou radnici. Na každé z krajních přileb jsou umístěny praporce erbovních měst.

Stříbrná mince 1 NZD Zlatá Praha je další důstojnou poctou matce měst, kterou Česká mincovna připravila pro sběratele právě nyní, kdy jsou ceny drahých kovů od roku 2011 na svém historickém minimu a připravují se pozvolna ke svému nárůstu. Uložte tedy včas své peníze do uměleckého stříbra!

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
75071-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
srpen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD