Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Jaroslav Róna - Conquistador proof
Zpět

Stříbrná medaile Jaroslav Róna - Conquistador proof

Cena (včetně DPH)
3 450 Kč
133 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31176-711
Sběratelská série


Umění pro Václava Havla

V sérii stříbrných pamětních medailí České mincovny Umění pro Václava Havla se postupně představují díla sedmi předních českých umělců. Šestým z nich je Conquistador sochaře Jaroslava Róny.

Vyrůstání Jaroslava Róny v 70. letech bylo poznamenáno normalizací, která mu ztížila přístup k výtvarnému vzdělání. Talentovaný mladík se však nenechal odradit a obsáhl neuvěřitelné množství tvůrčích činností – střídavě se přikláněl k sochařství nebo k malířství, ale stal se také keramikem, sklářem, grafikem, scénografem, literátem, divadelním hercem i režisérem. Rovněž založil legendární výtvarnou skupinu Tvrdohlaví, mezi jejíž členy patří mimo jiné také Jiří David, další přispěvatel do série Umění pro Václava Havla.

Původní cínová plastika o rozměrech 63 x 42 x 26 cm, která se stala předlohou medaile, vznikla roku 1990. Impulsem k jejímu stvoření se stala výprava Jaroslava Róny do Mexika, kam se vydal ihned po Sametové revoluci, která mu umožnila svobodně vycestovat do zahraničí. „Vždycky mě přitahovala hispánská kultura a zpracoval jsem motiv Conquistadora – dobyvatele bez tváře a v plné zbroji,“ vzpomíná umělec, který na návrhu pamětní medaile spolupracoval s akademickým sochařem Vladimírem Opplem. Zatímco averz patří Conquistadorovi, reverz je věnován Pražské křižovatce. Toto mezinárodní duchovní a společenské centrum se nachází v prostorách kostela svaté Anny, který si oblíbil Václav Havel. Výtěžek z prodeje pamětních medailí, vycházejících za podpory Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, putuje na jeho obnovu a podporu.

Jakmile se z limitované emise 600 stříbrných medailí vyprodá prvních 200 číslovaných kusů, bude do prodeje uvolněn zbytek nákladu.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Rozměr
45 x 30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jaroslav Róna / ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Jaroslav Róna
Číslo
31176-711
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
září 2016
Balení
Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna