Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Jiří David - Horizont paměti proof
Zpět

Stříbrná medaile Jiří David - Horizont paměti proof

Cena (včetně DPH)
3 450 Kč
133 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31060-721


Umění pro Václava Havla

Kolekce unikátních medailí Umění pro Václava Havla od České mincovny se může chlubit dalším nádherným přírůstkem – stříbrnou medailí Horizont paměti. Jejím autorem je proslulý český výtvarník Jiří David. Ten svým počinem nejen obohatil numismatický svět o exkluzivní klenot, ale zároveň podpořil ušlechtilou věc – záchranu kostela sv. Anny, tzv. Pražské křižovatky.

Pražská křižovatka je mezinárodní duchovní centrum, které vzniklo coby projekt Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, jež se zasazuje o zachování tohoto výjimečného prostoru. Odsvěcený kostel, v němž Pražská křižovatka sídlí, byl založen roku 927 n. l. svatým Václavem. Na jeho záchraně se nyní podílí také Česká mincovna a spolu s ní i přední čeští umělci – Bořek Šípek, Jiří David, Kurt Gebauer, Aleš Lamr, David Černý, Jaroslav Róna a Olbram Zoubek. Ti všichni spojili své tvořivé síly, aby vyplnili velké přání bývalého českého prezidenta a Pražskou křižovatku přetvořili v místo pro setkávání, diskuze, koncerty, výstavy, happeningy a meditace. Místo, kde se budou prolínat myšlenky lidí různé víry, přesvědčení a profesí. Výtěžek z prodeje medailí bude proto věnován právě nadaci VIZE 97.

Novým skvostem patřícím do série Umění pro Václava Havla je stříbrná medaile Horizont paměti Jiřího Davida. K nejznámějším počinům kontroverzního grafika, fotografa a umělce patří instalace obřího neonového srdce na Pražském hradě. Do svého portfolia nyní zařadil další mimořádné dílo. Reverz medaile zdobí obličej svaté Anny protnutý půdorysem lodě jejího kostela vyjadřující propojení lidské mysli a krásy ve svém duchovním přesahu. Výjev doplňuje logo Pražské křižovatky. Pro averz zpracoval autor nekonvenční kompozici, jež je alegorií střetů, křižovatek, směrů, východisek i chaosu určujících naše bytí. Atraktivní medaile je emitována v limitovaném nákladu 400 ks a neměla by ve vašich sbírkách chybět. Jejím zakoupením vyjádříte nejen obdiv k současnému českému umění, ale také svou velkorysou podporu krásné myšlence Václava Havla.

Materiál
Stříbro
Váha
42 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
doc. ak. mal. Jiří David
Autor reverzu
doc. ak. mal. Jiří David
Číslo
31060-721
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
září 2015
Balení
Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna