Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Kurt Gebauer - Láska a ironie proof
Zpět

Stříbrná medaile Kurt Gebauer - Láska a ironie proof

Cena (včetně DPH)
3 450 Kč
134 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31061-721


Umění pro Václava Havla

Duchovní odkaz bývalého prezidenta Václava Havla neztrácí na aktuálnosti ani po jeho smrti a jeho velkomyslné přání obnovit kostel svaté Anny pro projekt Pražské křižovatky je nyní v našich rukách. Česká mincovna proto připravila ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 unikátní sérii medailí Umění pro Václava Havla. V rámci této mimořádné kolekce představí svá díla několik českých umělců, jež takto podpoří ušlechtilou myšlenku Václava Havla, a výtěžek z prodeje netradičních ražeb poputuje právě na realizaci snu pana prezidenta. Svou originální medaili věnoval pro toto poslání nově také Kurt Gebauer.

Opojné až fascinující dílo Kurta Gebauera dokáže skloubit kritiku závažných společenských témat s hravostí a bezstarostností, filosofické úvahy s živočišnou radostí. Svou tvorbu Gebauer popisuje jako „zabydlování prostoru“, především veřejného. A veřejný prostor pak osobně zabydluje na zemi i ve vzduchu, ať již slavnými Trpaslíky nebo Plavkyněmi či Létavcem, kteří symbolizují naši touhu a odhodlání oprostit se od svazující reality a vzlétnout prostřednictvím vlastních myšlenek. Kurt Gebauer považuje přirozený stav věcí za „srágoru“, za úkol člověka pak její potírání a vylepšování svého okolí tak, aby bylo nakonec přetvořeno v místo k žití. Slovo umění Gebauer nerad používá z důvodu nedostatku pro něj odpovídajícího českého výkladu slova, avšak pojem kultura definoval jasně: „To mravenčí snažení o vytvoření solidního místa pro život, to je kultura.“

Jeden z charakteristických Gebauerových motivů, trpaslík, dominuje i reverzu originální medaile, a ztělesňuje tak jistou životní ironii malých a velkých hodnot. Výjev doplňuje všeříkající text ŽÁDNÝ STROM NEROSTE DO NEBE. Averz poskytl prostor vkusné kompozici srdcí, symbolu, jež Václav Havel připojoval ke svému podpisu, a také části jeho citátu A LÁSKA ZVÍTĚZÍ… Skutečný numismatický unikát z ryzího stříbra nejen vyzdobí vaši sbírku, ale rovněž zachrání architektonický klenot, který může posloužit mnoha generacím jako prostor pro vzájemné sdílení. Edice je limitována pouhými 400 kusy, pospěšte si tedy a přispějte na krásnou věc!

Materiál
Stříbro
Váha
42 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Emerit. prof. Ak. soch. Kurt Gebauer/ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
Emerit. prof. Ak. soch. Kurt Gebauer/ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
31061-721
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
listopad 2015
Balení
Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna