Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Rozhledna Krásenský vrch proof
Zpět

Stříbrná medaile Rozhledna Krásenský vrch proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31019-721


Rozhledny

Rozhledny v sobě snoubí prvky impozantní historie, originální architektury a úchvatných přírodních scenérií. Právě proto patří odjakživa k nejvyhledávanějším turistickým cílům. V posledních letech se však na rozhledny zaměřili rovněž numismatici – důvodem je úspěšná série medailí od České mincovny. Stříbrná ražba věnovaná vyhlídkové věži Krásenský vrch představuje další sběratelskou lahůdku ve špičkové kvalitě proof.

Unikátní stavba navržená sochařem Willi Russem a projektovaná Fritzem Hoffmannem vznikala ve 30. letech 20. století, kdy nezaměstnanost obyvatel Krásna v blízkosti Karlových Varů dosáhla rekordních 25 %. Budování rozhledny zajistilo obživu jak dělníkům, tak majitelům nákladních vozů, které byly využívány na svoz stavebního materiálu. Ačkoliv byl použitý kámen těžen přímo na místě a dřevo poskytla obec zdarma, celkové náklady dosáhly téměř 50 tisíc korun. Smělý plán byl od začátku poznamenán nedostatkem financí, díky čemuž musela být jeho realizace dokonce na čas přerušena. Díky entuziasmu a neúnavné práci propagátorů projektu se ale peníze podařilo sehnat a rozhledna byla dne 23. června 1935 slavnostně otevřena veřejnosti.

Stříbrná medaile Rozhledna Krásenský vrch proof je dalším skvostem z dílny jabloneckého medailéra a pedagoga Josefa Oplištila. Tématu se chopil s invencí sobě vlastní a obě strany tohoto uměleckého díla z ryzího stříbra o váze jedné trojské unce věnoval fantastické stavbě, jejíž tvůrci se inspirovali v orientální architektuře. Reverz, na němž se schodiště plynule stává součástí názvu medaile „ROZHLEDNA KRÁSENSKÝ VRCH“, zdobí i značka autora a České mincovny. Averz ukazuje okolí rozhledny s plasticky vystupujícími blízkými horami „PODHORNÍ VRCH“, „VLADAŘ“ a „LYSINA“. Celou originální scenérii doplňují na obzoru „KRUŠNÉ HORY“ a „KLÍNOVEC“. Numismatický klenot, po němž vaše sbírky jistě volají, je emitován v omezeném nákladu 1000 kusů. Přidejte do své kolekce rozhleden další výjimečný exemplář! Celou sbírku můžete uložit do elegantní dřevěné etue, kterou najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
31019-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
prosinec 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna