Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Rozhledna Štěpánka proof
Zpět

Stříbrná medaile Rozhledna Štěpánka proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30877-721
Sběratelská série


Rozhledny

Málokteré historické stavby se těší takové oblibě jako rozhledny. Vyhlídkové věže právem náleží k nejnavštěvovanějším turistickým cílům. Jsou specifickým prvkem národních dějin a nabízí pohled na úchvatné přírodní scenérie naší země. Proto se Česká mincovna rozhodla navázat na úspěšnou edici Hrady a zámky právě sérií Rozhledny ve variantách zlatá uncová, zlatá čtvrtuncová a stříbrná uncová.

Stříbrná medaile Rozhledna Štěpánka je první z 12 emisí svého druhu, které budou raženy po čtyři roky - každoročně se sběratelé dočkají tří z nich. Česká mincovna oslovila pro jejich návrhy vynikající výtvarníky - Jana Háska, Luboše Charváta a Josefa Oplištila. Rozhledna Štěpánka nese v majestátnosti ryzího stříbra nezaměnitelný rukopis Mgr. A. Jan Háska. Stříbrná investiční medaile Rozhledna Štěpánka obohatí vaši sbírku o další hodnotný kus, současně také, vzhledem k extrémně nízkým cenám stříbra, bezpečně a kultivovaně uloží vaše peníze.

Rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Příchovickém hřebeni se pyšní titulem nejstarší rozhledna v Jizerských horách. Kamenná novogotická stavba je pojmenována po arcivévodovi Štěpánovi, který v těchto místech pobýval, když dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Výstavba Rozhledny Štěpánka započala v roce 1847, její stavba však záhy ustala. Dokončena byla až roku 1892, při dostavbě přibyla osmiboká věž z cihel a z pískovce. Mladší historii pak připomínají trosky kamenného válečného kříže, který byl údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války. Štěpánka se pyšní výškou 24 metrů a dechberoucím výhledem na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, malebnou roztroušenou zástavbu horských chalup i přehradu Souš a horu Jizeru v pozadí.

Rytina Rozhledny Štěpánka, obklopené stromy, dominuje averzní straně medaile. Spolu s ní je zde uvedena její nadmořská výška, úctyhodných 958 m n. m., a také rok dostavby 1892. Reverzní stranu krášlí vyobrazení vrchu Hvězda a obce Kořenova, která se rozkládá na hranici dvou masivů - Krkonoš a Jizerských hor. Stříbrná investiční medaile Rozhledna Štěpánka vychází v limitované sérii 1000 ks. Není to pouze další rozumná investice, je to také srdeční záležitost, kterou navíc můžete uložit do elegantní dřevěné etue.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
30877-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna