Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Beran proof
Zpět

Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Beran proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31223-721
Sběratelská série


Staroměstský orloj

Série stříbrných pamětních medailí Staroměstský orloj Josefa Mánesa vítá další přírůstek. Jeho motivem jsou měsíc březen a astrologické znamení berana.

Chudý mlynářský tovaryš František z Prahy si jistě nemyslel, že díky jeho potomkům se jméno Mánes stane synonymem českého malířství. Jeho dva synové se stali uznávanými umělci. Václav se věnoval figurální, především náboženské malbě a stal se prozatímním ředitelem pražské Akademie. Jeho bratr Antonín položil základy české realistické krajinomalby a lásku k pozorování přírody přenesl i na své tři talentované děti, které propadly romantismu. Nejstarší Amalie se soustředila na romantické krajiny a bezvýhradně podporovala kariéru svých bratrů. Specialitou nejmladšího Quida se staly žánrové lidové scény. A prostřední, všestranně nadaný Josef? Jeho barevné aranžmá spolu s precizním rukopisem postavily české umění na roveň zbytku Evropy! Nešťastné soukromé životy bohužel sourozencům Mánesovým neumožnily vychovat potomky, kteří by pokračovali v jejich stopách.

Na jejich odkaz naštěstí navazuje řada obdivovatelů, mezi nimi i akademická sochařka Daniela Kartáková, která převádí nejslavnější dílo Josefa Mánesa – kalendářní desku Staroměstského orloje – do reliéfní podoby. Averzní stranu medaile věnovala dvěma kruhovým polím. Větší pole obsahuje alegorii měsíce března – mladý rolník orá se zapřaženými volky. Menší kruh pak patří příslušnému znamení zvířetníku – beranovi, kterého doprovází dekorativní barokní andílek, tzv. putto. Reverzní stranu ražby zdobí postava samotného Josefa Mánesa – stojí před svým vrcholným dílem s malířskou paletou v ruce.

Zkompletujte si celou kalendářní desku v netradiční stříbrné podobě! Pomůže vám v tom poutavé sběratelské album, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo
31223-721
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
březen 2017
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna