Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Blíženci proof
Zpět

Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Blíženci proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31224-721
Sběratelská série


Staroměstský orloj

Máj, lásky čas! Nejen Karel Hynek Mácha vyobrazil ve svém díle květen jako měsíc všech zamilovaných. Učinil tak i Josef Mánes na kalendářní desce Staroměstského orloje, která se stala předlohou stříbrných medailí České mincovny. Závěrečná emise tohoto cyklu patří vedle května také zvířetníkovému znamení blíženců.

Sám Josef Mánes neměl v lásce štěstí. Byl plachý a nesmělý, a tak si nedokázal najít družku. To se však změnilo, když do domácnosti Mánesových nastoupila služka Františka Šťovíčková. Krásné venkovské děvče s dlouhými hustými vlasy a útlým pasem malíři učarovalo, a to nejen z uměleckého hlediska. Na slavném obraze nazvaném Večer ji zvěčnil tak, jak ji pánbůh stvořil, a po třech letech tajného vztahu s ní počal dítě. Svůj slib, že se o oba postará, však nesplnil. Jeho sestra Amálie, která vládla rodu železnou rukou, se bála ostudy a Fanynku i s dítětem vyhnala. Josef za svou lásku nedokázal bojovat a upadl do depresí. Začal se chovat podivně, ale i přes stále se zhoršující duševní chorobu dokázal stvořit monumentální alegorii dvanácti měsíců pro pražský orloj. Jejího odhalení se však už nedokázal zúčastnit a nedlouho poté zemřel. Pohřbu se zúčastnila i dvacetiletá plavovlasá dívka jménem Josefína – umělcova dcera.

Autorkou celého dvanáctidílného cyklu stříbrných medailí je akademická sochařka Daniela Kartáková. Averzí stranu ražby věnovala dvěma kruhovým polím. Větší kruh obsahuje alegorii měsíce května – setkání dvou milenců u kvetoucího keře pod horou Říp, kde dívka trhá květiny a chlapec si jednu z nich dává za čepici. Menší pole pak patří znamení zvěrokruhu – blížencům v podobě líbajících se barokních andílků. Reverzní strana medaile nese postavu samotného Josefa Mánesa – stojí před svou kalendářní deskou s malířskou paletou v ruce.

Korunujte svou sbírku a uložte ji do sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny!

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo
31224-721
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna