Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Střelec proof
Zpět

Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Střelec proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31006-721


Staroměstský orloj

Lidé narození ve znamení Střelce se dočkají svého jubilea na přelomu listopadu a prosince. Ač se jedná o zrozence chladného období, jejich prvkem je oheň – vyznačují se tedy mimořádnou cílevědomostí, rozhodností a odhodlaností. Mají rádi prvotřídní kvalitu a často a rádi si zakládají výjimečné sběratelské kolekce. Nevíte-li tedy, čím udělat Střelci radost, určitě nesáhnete vedle při koupi tematické stříbrné medaile ve špičkové kvalitě proof. Další umělecký skvost ze série Staroměstský orloj od České mincovny uvítají také numismatici, kteří si jím doplní nádhernou sběratelskou řadu oslavující proslulý český unikát.

Pravděpodobně nejstarším známým orlojem byl vodou poháněný mechanismus vynálezce a astronoma Al-Džazárího, který jej popsal ve svém dílu „Kniha znalostí důmyslných mechanických zařízení“ z roku 1206. Orlojem je nazývána astronomická nástavba hodin – mechanismus demonstrující pohyb vesmírných těles doplněný pohybem alegorických figurek. Nelze přesně určit, kolik orlojů bylo do současnosti sestrojeno, ze stávajících je však ten pražský jedním z nejstarších na světě – první zmínka o něm pochází z roku 1410. Dochované a stále funkční orloje dále vznikly především v Itálii, Francii, Velké Británii a Německu, mezi nejmladší pak patří jediný slovenský orloj ve Staré Bystrici z roku 2009. V japonském Tokiu a korejském Soulu stojí repliky Staroměstského orloje.

Pražský orloj není pouze ceněnou technickou památkou, ale jeho podoba je rovněž jedinečnou uměleckou expozicí. Medaile z ryzího stříbra z oblíbené série od České mincovny jsou inspirované astrologickou deskou, jejímž autorem je význačný český malíř 19. století – Josef Mánes. Ten prosinci věnoval motiv kácení dubu a sbírání kůry na zimu, který v kruhovém poli zdobí averz medaile. Druhé, menší kruhové pole patří alegorii znamení Střelce taktéž od Josefa Mánesa. Reverz medaile je společný celé sérii a představuje věrnou podobiznu malíře stojícího s paletou a štětci před precizně zpracovanou astrologickou deskou. Výjev doplňují nápisy Josef Mánes a Pražský orloj. Autorkou obou stran je akademická sochařka Daniela Kartáková, která již na první pohled odvedla výjimečnou práci, již ocení nejen zrozenci ve znamení Střelce. Krásná emise totiž potěší každého milovníka umění!

V nabídce České mincovny najdete také sběratelské album, které pojme celkem dvanáct medailí a umožní vám porovnat reliéfní vyobrazení s jeho dvojrozměrnou předlohou.

 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo
31006-721
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
listopad 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna