Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Štír proof
Zpět

Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Štír proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30899-721
Sběratelská série


Staroměstský orloj

Genialita pražského astronomického orloje, jenž celá staletí bezchybně ukazuje čas, datum, polohu Slunce, měsíční fáze, astrologické cykly i svátky křesťanského kalendáře, nepřestává uchvacovat svět ani po 600 letech své existence. Ne každý ví, že jde o poslední dochovanou technickou památku, která dodnes měří babylonský a staročeský čas. Ovšem jeho kouzlo netkví pouze v precizním mechanismu – je to také neobyčejně krásné výtvarné dílo. Je tomu tak i díky Josefu Mánesovi, jenž je autorem mistrovsky zpracované astrologické desky, dominantního prvku celého orloje. Motivy pro své velkolepé dílo čerpal v prostých venkovských výjevech, v nichž nacházel nejtěsnější spojení člověka a přírody.

Česká mincovna se rozhodla přenést tyto romantické obrazy také do podoby dvanácti skvostných medailí a každou z nich věnovat právě jednomu zástupci zvířetníku. Podzimní emisi letos vládne jedno z nejrozporuplnějších astrologických znamení – Štír. V jeho konstelaci setrvává Slunce pravidelně od 23. října do 22. listopadu a na Mánesově kalendáři jej můžeme zahlédnout v rukou malého dítěte. Alegorickým obrazem souvztažným k tomuto období je pak výjev mladé ženy a muže společně česajících vinnou révu. Reverzu dominuje portrét Josefa Mánese a celkový pohled na jeho kalendárium. Dalšími zdobnými prvky jsou pražský městský znak, nápisy Josef Mánes a Pražský orloj.

Zpracování motivů pro stříbrné medaile série Pražský orloj s důvěrou svěřila Česká mincovna zkušené výtvarnici, akademické sochařce Daniele Kartákové. Ta při práci projevila mimořádnou vnímavost pro dané téma. Stříbrná medaile v kvalitě proof je tak nádherným uměleckým dílem, které projasní všechny numismatické sbírky. Zvláštní význam však bude mít především pro všechny zrozence ve znamení Štíra, pro něž bude jistě hodnotným a originálním dárkem. Tuto medaili si můžete po boku dalších jedenácti emisí z cyklu uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak.soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak.soch. Daniela Kartáková
Číslo
30899-721
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
říjen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna