100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. MS v ledním hokeji 2015
  4. Stříbrná medaile MS v ledním hokeji 2015 …
Zpět

Stříbrná medaile MS v ledním hokeji 2015 proof

Cena (včetně DPH)
950 Kč
37 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31076-711

Mistrovství světa v ledním hokeji představuje pro drtivou většinu Čechů dva týdny sportovní euforie. Když se však nejvyšší šampionát koná přímo na našich stadionech, mění se nadšení v naprostou extázi. Česká mincovna se řadí k velkým fanouškům našeho národního týmu a jako důkaz předkládá mimořádnou emisi stříbrné pamětní medaile MS v ledním hokeji 2015 ve špičkové kvalitě proof.

Mistrovství světa se na našem území, respektive na území bývalého Československa, koná historicky již po desáté a naši borci soupeřům dokázali, že do vrcholového hokeje jednoznačně patří. Kromě posledního šampionátu, kdy v roce 2004 naše mužstvo přes vynikající výkony vypadlo již ve vyřazovací části, jsme národní led neopustili bez cenného kovu. Na prvním mistrovství pořádaném u nás roku 1933 náš mančaft vydobyl bronz a roku 1938, krátce před podepsáním Mnichovské dohody, svůj úspěch zopakoval. Paradoxně tehdy v souboji o bronz porazil Německo, které zanedlouho naši zemi obsadilo. První mistrovství po druhé světové válce se u nás konalo roku 1947 a přineslo vysněné první československé zlato. Další vítězství na domácí půdě následovala v letech 1972 a 1985. Prvotřídní hráči i pevná základna fanoušků jsou silnými stránkami našeho hokeje, o čemž se soupeře pokusí české mužstvo přesvědčit i v roce 2015.

Maskoty letošního mistrovství se stali Bob a Bobek – králíci z klobouku. Autorem veselých postaviček je známý ilustrátor Vladimír Jiránek. Na originální stříbrné medaili talentované Ireny Hradecké, DiS. se animovaní kamarádi objevují ve sportovní podobě. Autorka oba králíky vtipně vyobrazila z čelního pohledu na averzu medaile a zezadu pak na jejím reverzu. Motiv je doplněn dvojjazyčným nápisem MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI ČESKÁ REPUBLIKA / ICE HOCKEY WORLD CHAMPIONSHIP CZECH REPUBLIC.

Medaile je svěžím sběratelským kouskem, který by neměl chybět v kolekcích žádného hokejového fandy. Potěší však pouze 800 z nich – emise je totiž striktně limitována!

Materiál
Stříbro
Váha
10 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
30 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
31076-711
Emisní náklad
800 ks
Datum emise
květen 2015
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna