Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Beran proof
Zpět

Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Beran proof

Cena (včetně DPH)
390 Kč
15 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31223-811
Sběratelská série


Staroměstský orloj

Postříbřené pamětní medaile postupně představují krásy kalendářní desky Staroměstského orloje Josefa Mánesa. Další přírůstek série patří měsíci březnu a příslušnému astrologickému znamení berana.

Již odmalička Josef Mánes cestoval po Čechách, Moravě, Slezsku a Slovensku a setkával se zde s prostými venkovskými lidmi. Ti ho okouzlili svou přirozeností a především opravdovostí, ve které malíř viděl kořeny národa. Není proto divu, že se venkované stali hlavním motivem jeho nejmonumentálnějšího díla – kalendářní desky Staroměstského orloje. Jednotlivé měsíce v roce na ní Mánes charakterizoval prostřednictvím spojení člověka, přírody a slovanského folklóru. Svým pojetím vyzdvihl obyčejnou, mnohdy opovrhovanou denní práci do sfér vyššího umění a zároveň oslovil českou obrozeneckou společnost.

A nejen tu – dílo na pomezí romantismu a realismu nás fascinuje dodnes. Jeho ctitelkou je i akademická sochařka Daniela Kartáková, autorka série pamětních medailí inspirovaných právě kalendářní deskou Staroměstského orloje. Kompozici averzní strany této ražby tvoří dva kruhy. Větší patří alegorii měsíce března v podobě sedláka, který v krajině pod Bezdězem oře se zapřaženými volky. Menší terč je pak věnován zvířetníkovému znamení berana – doplňuje ho tzv. putto, tedy dekorativní prvek v podobě barokní dětské postavičky. Reverz medaile je společný všem emisím z cyklu – nese vyobrazení Josefa Mánesa s paletou, kterak stojí před svým životním dílem.

Nepřehlédněte též poutavé sběratelské album, které najdete v nabídce České mincovny. Pojme kompletní sérii medailí a umožní vám porovnat trojrozměrný reliéf s jeho dvourozměrnou předlohou.

Materiál
měď
Váha
23 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo
31223-811
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
březen 2017
Balení
Černá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Pokovená Ag
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna