Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Blíženci proof
Zpět

Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Blíženci proof

Cena (včetně DPH)
390 Kč
15 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31224-811
Sběratelská série


Staroměstský orloj

Dvanáctidílný sběratelský cyklus postříbřených pamětních medailí České mincovny, který je inspirován kalendářní deskou Staroměstského orloje Josefa Mánesa, se po třech letech uzavírá. Poslední emise je věnována měsíci květnu a zvířetníkovému znamení blíženců.

Josef Mánes byl těžce zkoušeným člověkem. Život mu znesnadňovala zhoršující se duševní choroba, kterou prohlubovaly všechny jeho neúspěchy. Přestože se jeho tvorba směle vyrovnala největším světovým malířům, provázely ho ústrky, umělecké nepochopení i hmotná bída. Marně toužil po lásce, ale jeho vztah se služebnou Františkou dopadl tragicky. Celý život toužil navštívit Řím, ale jeho studijní cesta do Itálie skončila katastrofou. Alespoň jedno přání se mu splnilo – byl přesvědčen, že mu je souzena tvorba monumentálních děl, a nakonec takovou zakázku skutečně získal: jeho závěrečným dílem se stala práce na výzdobě pražského orloje. I zde se však projevilo jeho prokletí. Práci sice zdárně dokončil, ale neobdržel za ni slíbenou platbu a ani se z ní nestihl radovat – nemohoucí se nezúčastnil slavnostního odhalení a zanedlouho poté zemřel.

Snad by mu bylo útěchou, že po smrti dosáhl všeobecného uznání a řada umělců kráčí v jeho stopách. Jedním z nich je akademická sochařka Daniela Kartáková, autorka celé série mánesovských pamětních medailí. Averzí stranu této ražby věnovala dvěma kruhovým polím. Venkovská alegorie měsíce května umístěná do většího kruhu má podobu zamilovaného páru u kvetoucího keře pod horou Říp – dívka trhá květiny a chlapec si jednu z nich dává za čepici. Menší pole pak nese dvojici líbajících se barokních andílků, kteří symbolizují astrologické znamení blíženců. Reverzní strana ražby patří osobě malíře stojícího před jeho mistrovským dílem.

Závěrečnou medaili si můžete po boku dalších jedenácti emisí z cyklu uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
měď
Váha
23 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo
31224-811
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
Černá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Pokovená Ag
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna