Bance JPMorgan dochází fyzické zlato

13.8.2013

Zásoby americké banky JPMorgan registrované u komoditní burzy COMEX se propadly od konce minulého roku z 99 tun na pouhých 13 tun. Bankovní dům se snaží v posledních dnech doplnit svoje sklady u jiných bank. Minulé úterý se JPMorgan podařilo podle údajů burzy COMEX získat 0,2 tuny od britského ústavu HSBC a ve středu doplnila svoje sklady 0,6 tuny zlata ze skladu globálního obchodníka s kovy – společnosti ScotiaMocatta.

Extrémní pokles ceny zlata v dubnu byl doprovázen značným propadem zásob komodity na burze COMEX. Ochota půjčovat zlato na mezibankovním trhu prudce klesá. Zápůjční sazba na zlato vzrostla ve středu na hodnotu 0,35 procenta, což je nejvyšší úroveň od pádu americké banky Lehman Brothers v roce 2008. Tříměsíční zápůjční sazba zlata GOFO (Gold Forward Rates) se dostala do záporných čísel, což značí, že investoři dávají v současnosti přednost držení fyzického zlata před držením dolarů nebo závazku dodání fyzického zlata v budoucnu.

Nejspíše není náhoda, že tento nedostatek likvidity na trhu s vypůjčeným zlatem přichází po třech měsících po největších propadech ceny zlata v květnu.
S velkou pravděpodobností dochází k likvidaci krátkých pozic, které způsobily největší propady zlata za posledních 20 let. Může to být silný signál pro otočení trendu v ceně zlata.

Zdroj: hn.ihned.cz

Česká mincovna
Loading...