Dolary prodat, zlato koupit a euro držet, říká Bill Gross, zakladatel Pimco

28.1.2013

Král dluhopisů a výkonný ředitel obřího fondu Pimco Bill Gross nevidí situaci růžově. Nejlépe je nyní podle něj investovat do zlata, připravit se, že "tučné" časy se už nevrátí a že úspory v Evropě budou běh na dlouhou trať.

Bill Gross patří k nejvlivnějším investorům světa. Spoluzakladatel obří investiční společnosti Pimco spravuje ve své společnosti majetek za zhruba 252 miliard dolarů (asi 4,7 bilionu korun).

V rozhovoru pro německý nedělník Welt am Sonntag Gross radí, jak investovat a na co se připravit.

Gross, který před 40 lety stál u vzniku Pimco, která mimo jiné obhospodařuje největší dluhopisový fond světa Total Return Fund, bývá nazýván "dluhopisovým králem".

Nyní ale spíš než dluhopisy doporučuje investovat do zlata.

"Zlato koupit, euro držet a dolary prodat," říká lakonicky v rozhovoru. Nakoupit doporučuje také víno a umělecké předměty.

Když investovat do dluhopisů, tak do maximálně pětiletých. "Ty budou dál profitovat z podpůrných akcí centrálních bank," dodává Gross. U těch dlouhodobějších naopak reálně hrozí, že masivně ztratí na hodnotě.

Zajímavé jsou podle něj přitom například mexické nebo brazilské dluhopisy.

V rozhovoru také upozorňuje, že USA a další průmyslové země by se měly rozloučit se sny o velkém růstu ekonomik. "Více než dvouprocentní růst patří v mnoha zemích minulosti," říká Gross s tím, že nevyhnutelné úspory nejsou otázkou pár let, ale že se musí jednat o celý proces třeba jedné dekády.

Velké firmy se nedokáží prosadit na zahraničních trzích a tak se snaží dosáhnout lepších výsledků díky ceně, tomu nejen v Japonsku a USA pomáhají pilně centrální banky. "Jsme uprostřed měnové války. A situace připomíná 30. léta minulého století," říká investor.

Zpochybňuje také setrvání Řecka v eurozóně. "Tuhle otázku nepovažuji ještě za vyřešenou," dodává Gross.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/trhy-a-investice/c1-59201520-dolary-prodat-zlato-koupit-a-euro-drzet-rika-bill-gross-zakladatel-pimco

Česká mincovna
Loading...