Jak vidí zlato investoři, centrální banky a komerční banky

9.1.2013

Jim Rogers, miliardář a spoluzakladatel Sorosova fondu Quantum, veřejně prohlásil minulý měsíc, že plánuje prodat státní dluhopisy a nakoupit více zlata a stříbra.

George Soros zvýšil své investice do GLD o 49 % na 1,32 milionu akcií v posledním čtvrtletí. Jeho podíl je nyní v hodnotě více než 221 milionů dolarů. Mnoho investorů si neumí představit, že má také opce na GDX v hodnotě 9 milionu dolarů. Nejlogičtějším vysvětlením je, že si myslí, že akcie zlata jsou podhodnocené a že skýtají velké peníze během jednoho roku.

Marc Faber se vysmívá těm, kteří tvrdí, že zlato je v bublině. Sám říká, že se zlato této fázi ještě ani zdaleka neblíží. A i když sedí na obrovských ziscích za tu dobu, tak je dosud nevybírá. Proč? “Mám obrázek Bernankeho na své toaletě a pokaždé, když začnu přemýšlet o tom, že bych měl prodat své zlato, tak se podívám na něj a vím, že ještě není ta doba!”

Brent Johnson, manažer hedgeového fondu v San Franciscu, věří zlatu natolik, že počátkem letošního roku založil svůj vlastní zlatý fond - Santiago Capital. Jeho poslední video komentář poukazuje na obrovský pohyb globálního měnového uvolňování za posledních 14 měsíců a nechápe, jak někdo v této době ještě nevlastní zlato?

Don Cox, vysoce uznávaný globální komoditní stratég, uvedl na Gold Denver fóru, že je nyní nejlepší období, co kdy viděl pro zvýšení ceny zlata. Správcům fondu řekl, že se mají připravit na výrazně vyšší ceny a že nová zlatá horečka se objeví v průběhu roku.

Jeffrey Gundlach, spoluzakladatel Capital DoubleLine, předpovídá, že hluboce zadlužené země a společnosti nesplní své závazky někdy po roce 2013. Centrální banky se budou těmto defaultům snažit zabránit dalším vháněním peněz do ekonomiky, ale s mnohem vyšším rizikem inflace v nadcházejících letech. Sám doporučuje nákup reálných aktiv, včetně zlata a také zlatých akcií.

Rob McEwen, generální ředitel a zakladatel Goldcorp, nakupuje drahé kovy, protože věří, že zlato jednou dosáhne 5.000 dolarů a stříbro 200 dolarů.
To je jen hrstka zpráv od individuálních investorů, kteří se věnují nákupu drahých kovů. Ale jsou zde také instituce, vlády a další organizace, které se tohoto nákupu účastní…

Centrální banky

Jihokorejská centrální banka přikoupila 14 tun zlata v listopadu a nyní má šestkrát více než v červnu 2011. “Fyzické zlato je bezpečné aktivum a umožňuje nám účinněji se vyrovnat se změnami v mezinárodním finančním prostředí”, uvádí banka.
Brazílie koupila 18,9 tun (607.650 oz) zlata v září a říjnu. A je připravena nakupovat dál, protože její zlaté rezervy představují pouhých 0,8 % celkových rezerv.
Paraguay koupila 7,5 tun (241.130 oz) zlata v červenci.
Turecko dovezlo 4,2 tun (135.000oz) zlata v listopadu. Turecko koupilo 117,2 tun (3.700.000oz) v tomto roce, což je téměř dvojnásobek loňských nákupů.
Centrální banky po celém světě nakoupily celkem 351,8 tun zlata (11.300.000 oz) v prvních devíti měsících roku 2012, a to je až o 2 % více oproti loňskému roku.

Dokonce Argentina přidala 7 tun (225.000 oz) zlata v loňském roce a Columbie 2,3 tuny (téměř 74.000 oz).
A samozřejmě je tu Čína. Zatímco oficiálně nebylo centrální bankou nic vyhlášeno (Čína pouští tyto údaje vždy s několika měsíčním zpožděním), tak její dovoz a nákupy na mezinárodních trzích jsou ohromující.
Tyto data naznačují, že centrální banky budou i nadále pokračovat v nákupech zlata. Nejde pouze o krátkodobé nákupy, ale o dlouhodobé investice.
Indie. Za poslední dobu jsme byli zaplaveni zprávami, že indické nákupy zlata klesly. Ale měli bychom si něco ujasnit ohledně Indie a zlatu: dovoz zlata do Indie se více než zdvojnásobil v průběhu tří let a investiční poptávka se téměř zpětinásobila. A to se vše stalo, zatímco ceny zlata strmě rostly. Dále byla odstartována poptávka po stříbře, kdy prodej stříbra vyskočil o 24 % v letošním roce.

V Indii dochází k zásahům vlády, ale nikoliv k poklesu poptávky. Tento trend bude pokračovat a může dokonce posílit, jakmile se inflace začne projevovat v běžné ekonomice a dostane se do předních titulků novin.
Německo. Nedávno proběhla zpráva, že Němci začínají zvyšovat svůj zájem o nákup zlata kvůli obavám z ekonomické nejistoty a že třetina občanů nyní zvažuje nákup zlata jako součást svých investičních portfolií. Došlo k výraznému nárůstu poptávky v posledních měsících kvůli obavám z opatření přijatých ECB a Fedem, protože tyto dvě centrální banky se snaží čelit krizi EZ a pomalému hospodářskému růstu v USA.


Komerční banky

Morgan Stanley vydala predikci k vývoji drahých kovů v roce 2013 a očekává, že stříbro překoná zlato. Banka dále uvedla, že se domnívá, že se na fundamentálních tezích drahých kovů nic nezměnilo, naopak přišlo QE3 (a 4 …) a podobné programy také od ECB a BoJ, reálné úrokové sazby jsou na nule, geopolitické riziko na Blízkém východě stále pokračuje a otázky ohledně dostatečných těžebních zásob také.

ScotiaMocatta uvádí, že nebudou překvapeni, když cena zlata dosáhne 2.200 dolarů za unci. Jedním z hlavních důvodů je, že se dosud nic nevyřešilo a dluhový problém evropských zemí přetrvává dál, jelikož se ukázalo, že je téměř nemožné ho vyřešit a všechny snahy a pokusy se dosud točí kolem toho, že se jen přihazuje více peněz, aby se vyhnulo finanční katastrofě… to je dostatečný důvod, proč drahé kovy budou pokračovat v býčím trendu.

Deutsche Bank vydala novou zprávu, ve které prohlásila, že zlato jsou peníze. “Vidíme zlato jako oficiálně uznatelnou formu peněz.” Primárním důvodem je, že většina centrálních bank na světě má zlato ve svých rezervách. Banka jde ještě dál a tvrdí, že zlato by se dalo charakterizovat jako “dobré peníze” na rozdíl od “špatných peněz”, které jsou zastoupeny v dnešních fiat měnách.

Merrill Lynch říká, že zlato dosáhne minimálně 2.000 dolarů za unci na konci roku 2013.

JP Morgan přijímá zlato jako zajištění.
Dalším zdrojem poptávky po zlatě u bank může být změna v pravidlech v tzv. Basel III. Zlato by mělo být povýšeno na Tier 1, což znamená, že bude považováno za nerizikové aktivum.

Eric Sprott nedávno napsal: “Pokud Basilejský výbor rozhodne o udělení bezrizikového statusu pro zlato v rámci nových pravidel Basel III, tak se otevřou dveře pro soutěživost mezi zlatem, hotovostí a vládními dluhopisy a navíc poskytne bankám aktivum, které má skutečnou hodnotu. Vzhledem k tomu, že státní dluhopisy dnes nepřináší takřka žádný výnos a bude-li mít banka na výběr, tak proč by nedala přednost zlatu?”

Závěr

Žádná z uvedených stran, ať už jde o přední světové investory, centrální banky nebo komerční banky nepohlíží na situaci tak, že by měl skončit býčí trend u drahých kovů. Naopak si uvědomují důsledky nekrytých měn a že řešení vládních zadlužení a schodků veřejných financí jsou beznadějná až katastrofální, čímž se bude hodnota měn ještě více propadat. Jak již bylo řečeno, fundamenty pro drahé kovy zůstávají nezměněny a není tedy důvod, proč se zbavovat drahých kovů.

Zdroj: Casey Research

Česká mincovna
Loading...