Jakou lekci nám udělil poklad ze Saddle Ridge?

14.3.2014

Zlaté mince zakopané na dvorku u domu mohou být velmi dobrou bezpečnostní pojistkou. Ale pro koho? Pro vás, nebo pro sběratele?

Pár v Kalifornii objevil poklad ve formě amerických zlatých mincí, jehož hodnota se může vyšplhat až na 10 milionů dolarů. Mince byly zakopány v osmi rezavých plechovkách někdy v průběhu 19. století na pozemku, který dnes pár vlastní. Mince si můžete prohlídnout na webu Donalda Kagina, PhD, obchodníka s mincemi, který byl pověřen, aby je prodal za nejvyšší možnou cenu.

Čest panu Kaginovi. Globální PR, které objevu udělal, je k nezaplacení a sběratelé mincí po celém světě nejspíše zaplatí za mince nejvyšší možnou cenu. I díky tomu, že 90 % toho, čemu říká Poklad ze Saddle Ridge (podle místa, kde šťastný pár mince našel), bude dostupné prostřednictvím aukčního serveru Amazon.com.

Jak je možné vidět, staré plechovky, v nichž je uloženo zlato, jsou v ostrém kontrastu s blyštivými mincemi. Zlato je totiž velmi stálé a je potřeba vědět, že nereaguje s vodou ani se vzduchem. Je tak ideální jako nízkonákladový způsob uložení bohatství.

Je ale nutné vzít na vědomí, že „co je na tomto nálezu skutečně zajímavé,“ říká Kagin, „je skutečnost, že na rozdíl od jiných pokladů tento obsahuje mince z mnoha různých období.“ Poklad skutečně vypadá tak, jako kdyby byl nashromážděn a zakopán v průběhu několika let. Různé plechovky totiž obsahovaly mince z různých období. Mince, které měly v polovině 19. století (když ještě hodnota vyražena na minci znamenala skutečnou hodnotu mince) hodnotu 27 000 dolarů, byly odkládány v etapách, protože každá z plechovek byla zcela naplněna.

Tento poklad představoval s největší pravděpodobností něčí životní úspory, které si postupně našetřil. Pohřbeny v kalifornských křovinách se nicméně majiteli navždy ztratily – a stejně tak jeho dědicům.

Všechny poklady jsou fascinující. Kdo je zakopal? Proč? A co se stalo, žen je tam nakonec nechal – čímž se staly pro majitele bezcenné?

Tento ztracený poklad poskytuje poučení také pro dnešní střadatele. Musíte vědět, kde máte své poklady uchované, a prosím… ujistěte se, že o tom ví i vaše rodina. Když se ozve zubatá, nebudete z toho mít nic, svůj poklad zanecháte někomu s detektorem kovů.

Na rozdíl od takových Římanů, kteří prchali před Sasy, můžete dnes bezpečně uložit své bohatství v různých částech světa a dokonce k němu mít i neomezený přístup. Když pak budete čelit hordě Barbarů (nebo jejich ekonomickému ekvivalentu), můžete se přemístit tam, kde máte uloženou část svých rezerv ve formě zlata, nebo stříbra.

Historie ukazuje, že je to mnohem jednodušší, než cestovat se vším svým bohatstvím. Zakopat své zlato na dvorku u domu znamená, že někdy v budoucnu budete muset být schopen se tam vrátit a vykopat jej. A jak dokazují mince ze Saddle Ridge, ale i ostatní poklady objeveny archeology, díky pluhu farmáře nebo slepému štěstí někoho cizího už možná nebudete mít šanci.

Zdroj: http://goldnews.bullionvault.com/

Daniel Kuchta komentuje: Je pravdou, že držet všechno své zlato na jednom místě, nebo jej dokonce zakopávat na zahrádce, asi není velmi dobrý nápad (stejně jako držet všechny své peníze v bance). Podobně jako je potřeba diverzifikovat peníze do různých druhů investičních nástrojů, i fyzické zlato nebo stříbro je dobré nakoupit v různých formách (mince, slitky) a uložit na více místech. Dnešní možnosti dávají investorům a střadatelům dostatek příležitostí. A když už se přeci jen rozhodnete alespoň část zlata zakopat, ujistěte se, že ke svému „pokladu“ budete mít stálý přístup.


 
Daniel Kuchta

O investování a dění na kapitálových trzích se začal zajímat již v průběhu studia Ekonomické fakulty Technické Univerzity v Košicích. První osobní zkušenost u obchodníka s cennými papíry sice nebyla dobrá, ani přesto však na investice nezanevřel. Psaním odborných článků z oblasti investic se věnuje více než 8 let, kromě toho se osobně věnuje jak investování do akcií, tak obchodování na forexu. Mezi komoditami u něj hrají prim drahé kovy, které v jeho portfoliu mají jisté místo, především ve formě zlatých a stříbrných mincí.

Ve volném čase se věnuje sportu (zejména hokej, badminton a bowling), turistice, rád si poslechne dobrou hudbu napříč všemi žánry (kromě mainstreamu hraného v rádiích), nebo přečte dobrou knihu.

Česká mincovna
Loading...