Československé perutě Britského Královského letectva připomenou pamětní mince

12.11.2015

Jablonecká Česká mincovna dnes oslavila Den válečných veteránů s pamětníky 2. světové války, a to přímo s letci sloužícími u československých perutí RAF. Na jejich počest také představila sadu čtyř zlatých a stříbrných mincí, které připomínají 310., 311., 312., a 313. peruť RAF. Generál Emil Boček, vdova po Aloisi Šiškovi a další hosté vzpomínali, jaké to bylo před 75 lety, kdy naši letci společně s dalšími odvážnými muži a ženami mnoha národností uštědřili první velkou porážku hitlerovskému Německu.

V průběhu letošního roku si mnoha akcemi připomínáme významné výročí bitvy o Británii, jež je považována za největší letecké střetnutí v dějinách lidstva. Proti nacistickému Německu se před 75 lety spojili piloti ze všech koutů světa. Českoslovenští letci byli v perutích RAF co do počtu čtvrtou nejsilněji zastoupenou národností hned po Polácích, Novozélanďanech a Kanaďanech. Stali se významnou silou, která pomohla mezi červencem 1940 a květnem 1941 srazit německou Luftwaffe na kolena.

„Poselství odvážných lidí, kteří se před lety postavili zlu symbolizovanému totalitním režimem, je podle našeho soudu aktuální v každé době. Poselstvím Mincovny je připomínat právě tyto pozitivní příklady a inspirovat současnou společnost. I proto jsme se rozhodli, že našim letcům věnujeme emisi mincí každý rok až do 80. výročí konce Bitvy o Británii,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Autorem pamětních mincí je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který pro Českou mincovnu připravil již přes 30 návrhů. Jako dominantní motiv zvolil heraldické symboly ze znaků perutí – lva, čápa, jestřába a cep a řemdih. Mince vycházejí v sadě, každá ze čtyř perutí má tu svou. Celkem vznikne dvě stě sad zlatých čtvrtuncových mincí a pět set sad stříbrných šestnáctigramových mincí. Cena zlaté je stanovena na 39 950 Kč, stříbrné pak na 4 450 Kč.

Dnešního slavnostního křtu těchto mincí se zúčastnil brigádní generál Emil Boček, který v Británii působil nejprve jako mechanik a poté od roku 1944 jako letec 310. stíhací perutě. „Létat se Spitfirem byl zážitek. My jsme mu říkali kočár, jak byl krásný a moderní. K letadlům jsem měl blízko už jako kluk, bydleli jsme v Brně blízko letiště. Když tam před válkou spadl německý letoun, všichni kluci jsme si z letadla běželi odnést kus laminátu jako suvenýr,“ uvedl Boček.Svou vzpomínku přidala také vdova po legendárním stíhacím esu Františu Fajtlovi, Hana Fajtlová. „Cítím, že dnešní doba splácí dluh, který tu vůči letcům zanechal totalitní režim po roce 1948. Důkazem toho jsou i tyto pamětní mince, které by se určitě líbily i pánům, kteří na nás koukají z leteckého nebe,“ dodává Fajtlová.

Záštitu nad slavnostním křtem této nové emise České mincovny přijal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a velitel VzS AČR brigádní generál Libor Štefánik. 

Česká mincovna
Loading...