Zahrady a zámek v Kroměříži budou ozdobou platinové mince

14.2.2018

Česká mincovna pokračuje s ražbou platinových mincí v rámci sběratelsko-investičního cyklu České památky UNESCO. Již čtvrtá mince ponese motivy zahrady a zámku v Kroměříži. Celá série počítá s dvanácti platinovými mincemi připomínajícími české památky zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o historicky první sběratelskou sérii pamětních mincí vyraženou z platiny.

Česká mincovna přišla s první platinovou mincí v loňském roce, kdy představila uncovou minci – Historické centrum Českého Krumlova, pak následovala mince s Lednicko-valtickým areálem a mince s motivem Holašovic. „V letošní roce budeme v této platinové sérii pokračovat. Po zámku v Kroměříži to bude zámecký areál v Litomyšli a Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře,“ říká Jaroslav Černý z České mincovny. „Platina se vyznačuje vyšší tvrdostí, hustotou i odolností a ročně se jí ve srovnání se zlatem vytěží pouze zlomek. Proto je tak vzácná a cenná,“ dodává Jaroslav Černý.

Medailérka Lenka Nebeská DiS., která je autorkou také všech tří předchozích mincí v rámci série České památky UNESCO, umístila na reverzní stranu arcibiskupský zámek z pohledu perspektivy. "Do horní části jsem zasadila segment arkád Květné zahrady a vpravo dole pak Čínský pavilon jako chloubu Podzámecké zahrady,“ popisuje Lenka Nebeská. Pamětní mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue. Averz proto nese jeho nezbytné náležitosti, jako je jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a ročník emise 2018. Na tuto stranu medailérka zakomponovala také koláž z českých staveb zapsaných na seznam UNESCO.

Platinová mince Zahrady a zámek v Kroměříži

Platinová mince váží jednu unci, tedy 31,1 g a má průměr 37 mm. Prodává se v provedení proof v černé kožené etuji za cenu 47 450 Kč. Součástí každé mince je speciální certifikát pravosti. Pro sběratele připravila Česká mincovna také velkou sběratelskou etuji, která pojme kompletní cyklus dvanácti platinových ražeb.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži postavený ve slohu ranného baroka zaujímá výjimečné postavení mezi moravskými památkami. Zámek a zahrady byly vždy majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů a zámek sloužil jako jejich reprezentační rezidence. V roce 1998 byl slavnostně zapsán na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Najdete zde také jeden z nejkrásnějších rokokových sálů ve střední Evropě. Zajímavostí je, že se zde nachází druhá největší obrazárna v ČR a druhá největší sbírka mincí a medailí v celé Evropě, která čítá přes 10 000 kusů, a kterou předčí jen numismatická kolekce ve Vatikánu.

Česká mincovna
Loading...