Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Stříbrná desetiuncová mince Vznik Československa stand

Cena (včetně DPH)
11 950 Kč
463 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75422-710


V roce 2018 slavíme 100. výročí vzniku Československa a při této příležitosti vychází celá řada tematických ražeb určených především sběratelům. Vysokohmotnostní mince České mincovny, která je vyražená z deseti trojských uncí ryzího stříbra, však zaujme také investory.

Stříbro k české historii neodmyslitelně patří. Podle pověstí bylo na našem území dobýváno už v 7. století, ale skutečný rozmach těžby stříbrné rudy nastal ve 13. a 14. století. Bohatá ložiska byla nalezena v Jihlavě, Kutné Hoře, Jáchymově a mnoha dalších městech, která se tím proslavila. Intenzivní těžba pak vedla k vydávání speciálních právních norem upravujících nakládání s drahým kovem, které se staly prvními svého druhu v Evropě. Zároveň s doly vznikaly mincovny a mince, jejichž věhlas přesáhl hranice českých zemí. První stříbrné mince – denáry – se u nás razily v 10. století. Ve 13. století je nahradily brakteáty a od 14. století se platilo groši, které byly natolik hodnotné, že se běžně používaly i v okolních zemích. V 16. století se pak u nás začaly razit tolary. Jejich výjimečná kvalita a vysoký obsah stříbra způsobily, že jejich jméno vstoupilo do dějin a zkomolený dolar je dnes nejznámější měnou na světě…

V dolarech je udávána také nominální hodnota mincí České mincovny. Reverzu ražby z ateliéru akademického sochaře Zbyňka Fojtů dominuje takzvaný „veliký znak republiky Československé“. Má podobu dvou českých lvů, kteří drží znaky Čech, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Moravy, Slezska, Těšínska, Opavska a Ratibořska. Štítonoše doplňuje stuha s národním heslem PRAVDA VÍTĚZÍ zavěšená na lipových ratolestech. Kompozici reverzu uzavírá opis VZNIK ČESKOSLOVENSKA s datem 28. 10. 2018. Averzní strana mince pak náleží ostrovu Niue, který je poskytovatelem zahraniční licence pro její ražbu, a jeho atributům v podobě portrétu panovnice Alžběty II., roku emise 2018 a nominálu 25 DOLLARS (NZD).

Emisní náklad čítá pouhých 400 kusů desetiuncových stříbrných mincí.

Materiál
Stříbro
Váha
311 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
75 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
75422-710
Emisní náklad
400 ks
Datum emise
říjen 2018
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD