Vyhrajte zlaté mince Český lev
Soutěž o zlato na našem FB
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná dvanáctihranná libra UK 2017 proof
Zpět

Stříbrná dvanáctihranná libra UK 2017 proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
78 €
Běžná cena
2 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84131-711


Royal Mint UK17D1SP

(Nations of the Crown 2017 UK £1 Coin Silver Proof)

Roku 2017, po dlouhých 33 letech, došlo ke změně specifikací britské jednolibrové mince a královská mincovna Royal Mint představila oběživo, které je výkřikem moderního mincovnictví. Jako památka na tento okamžik vychází také jeho varianta vyražená v kvalitě proof ze stříbra doplněného selektivním pozlacením.

Nová „jednolibrovka“ se na první pohled vyznačuje dvoubarevnou bimetalickou úpravou a nekruhovým dvanáctihranným tvarem. Tyto a další bezpečnostní prvky mají za úkol bojovat proti nebývale rozšířenému padělání starší měny kruhového tvaru. Daří se jim to? Jednoznačně! A to natolik, že je tato mince považována za nejbezpečnější na světě.

Autorem výtvarného návrhu reverzní strany mince se stal teprve patnáctiletý David Pearce, který zvítězil v národní soutěži. Neuvěřitelných 6000 účastníků se snažilo co nejlépe vystihnout motiv, který by charakterizoval Velkou Británii. Mezi šálky čaje, světoznámými spisovateli, heraldickými symboly či Rolling Stones však vynikl David, který svěžím a elegantním způsobem zkombinoval tradiční rostlinné vzory symbolizující moderní Spojené království. Reverz tak nese růži (Anglie), pór (Wales), bodlák (Skotsko) a jetel (Severní Irsko), které vystupují z královské korunky. Averz mince pak patří portrétu královny Alžběty II. obklopenému opisem „ELIZABETH II D G REG F D“ (čili „Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry“), ročníkem emise 2017 a  také bezpečnostním prvkem v podobě hologramu.

Každý kus je doplněn tematickou brožurkou v anglickém jazyce. Touto emisí vstupuje světové mincovnictví do nové éry – nenechte si ji ujít!

Materiál
Stříbro
Váha
10,47 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
23,03 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84131-711
Emisní náklad
26600 ks
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano