Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná investiční mince 1 Oz 2 NZD Star Wars Císař Palpatine proof
Zpět

Stříbrná investiční mince 1 Oz 2 NZD Star Wars Císař Palpatine proof

Cena (včetně DPH)
2 150 Kč
Stav skladu
Nyní nedostupné
Číslo
84189-751


V sérii stříbrných pamětních mincí se objevují ti nejznámější hrdinové filmové ságy Star Wars – kladní, ale také záporní. Nyní přišla řada na tu nejzápornější postavu ze všech – císaře Palpatina.

Zlovolného galaktického císaře přiváděli filmaři na scénu velmi pomalu. V „Nové naději“ byl pouze zmíněn – přesto jediná věta o tom, že rozpustil galaktický Senát, naznačila jeho moc. V epizodě „Impérium vrací úder“ se císař objevil prostřednictvím komunikačního hologramu a skutečnost, že před ním poklekl i obávaný Darth Vader, byla všeříkající. V plné síle se císař objevil v „Návratu Jediho“. Vetchý a znetvořený stařec sice působil bezbranným dojmem, ale záhy dokázal, že on je tím skutečným zlem ovládajícím všechna zákoutí temné strany Síly. Když pak o dvě dekády později spatřila světlo světa nová filmová trilogie, která se dějově odehrává před tou původní, jedním z jejích ústředních motivů se stala proměna ambiciózního senátora jménem Palpatine v bezskrupulózního vládce celé galaxie. Filmaři se při tvorbě postavy inspirovali historickými tyrany a uzurpátory, kteří překroutili demokracii ve svůj prospěch – Juliem Caesarem, Adolfem Hitlerem, ale také Richardem Nixonem. Tvář a charisma Palpatinovi propůjčil Ian McDiarmid, který zúročil své bohaté zkušenosti shakespearovského herce.

Reverzní strana mince zachycuje Palpatina při souboji s Lukem Skywalkerem na palubě druhé Hvězdy smrti – z rukou mu šlehají blesky a pokřivenou tvář zakrývá kapuce pláště. Averz mince pak patří atributům emitenta, kterým je tichomořský ostrov Niue – portrétu a jménu královny Alžběty II., roku emise 2018 a nominální hodnotě mince TWO DOLLARS (NZD). Oficiálně licencovaná mince je dílem výtvarného týmu New Zealand Mint.

Každá emise je uložena do luxusní krabičky. Ta vaši minci nejen ochrání, ale také elegantně vystaví.
 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40,6 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84189-751
Emisní náklad
10000 ks
Datum emise
září 2018
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue