Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná investiční mince 1 Oz 2 NZD Star Wars Darth Maul proof
Zpět

Stříbrná investiční mince 1 Oz 2 NZD Star Wars Darth Maul proof

Cena (včetně DPH)
2 150 Kč
Stav skladu
leden 2020
Číslo
84188-751


Hrdinové Star Wars

V sérii pamětních mincí inspirovaných vesmírnou ságou Star Wars se dosud objevovaly pouze postavy z původní filmové trilogie. První postavou nové trilogie zvěčněnou v ryzím stříbře je Darth Maul.

V původních Hvězdných válkách se objevili dva temní Sithové – Darth Vader a Darth Sidious – a oba získali mezi fanoušky kultovní status. Když se filmaři o 16 let později rozhodli natočit další epizodu, bylo jim jasné, že vytvořit padoucha, který by těm předchozím sahal alespoň po kotníky, nebude nic jednoduchého. Nový Sith musel být hrozivý jako maskovaný Vader a démonický jako znetvořený Sidious, ale nemohl být jejich kopií. Původní návrhy zloducha s maskou proto designéři zavrhli a začali si hrát s myšlenkou tetování. Symetrický motiv vznikl podobně jako Rorschachovy psychologické testy – nakapáním inkoustu na papír a jeho skládáním. S černým obličejovým tetováním, rudou kůží, žlutýma očima a řadou rohů pak postava jménem Darth Maul vypadala jako nefalšovaný ďábel. Podle scénáře měl být Maul navíc smrtícím bojovníkem ovládajícím dvoubřitý světelný meč, a hrát ho proto musel opravdový mistr bojových umění. Volba padla na Raye Parka a na šermířský balet, který zkušený kaskadér bez jediného slova předvedl na plátně, žádný fanoušek Hvězdných válek nikdy nezapomene.

Reverzní strana mince předkládá Sitha v bojové póze, přičemž reliéf dává dokonale vyniknout charakteristickému tetování. Averzní strana pak patří jménu a portrétu panovnice Alžběty II., roku emise 2018 a nominální hodnotě TWO DOLLARS (NZD), tedy nezbytným náležitostem emitenta mince, kterým je ostrov Niue. Výtvarná podoba oficiálně licencované ražby je dílem výtvarného kolektivu New Zealand Mint.

Každá mince je uložena do speciálního dřevěného boxu, který ji ochrání a zároveň umožní její vystavení.
 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40,6 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84188-751
Emisní náklad
10000 ks
Datum emise
říjen 2018
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue