1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná investiční mince 1 Oz Alenka v říši divů proof
Zpět

Stříbrná investiční mince 1 Oz Alenka v říši divů proof

Cena (včetně DPH)
1 920 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84105-751


Pohádky studia Walta Disneyho milují děti i dospělí všech generací a nejde jen o moderní velkofilmy tvořené počítačovými triky. Do dob poctivých, ručně animovaných příběhů vás vrátí uncová stříbrná pamětní mince, která vychází u příležitosti 65. výročí premiéry Alenky v říši divů.

V roce 1951 měl za sebou Walt Disney již dvanáct celovečerních animovaných filmů. Předlohou třináctého se staly fantastické knížky anglického spisovatele a matematika Lewise Carrolla pojednávající o dobrodružstvích dívky jménem Alenka v podivném pohádkovém světě, kam se dostala králičí norou. Vyprávění je plné absurdních situací a bizarních postav. Jednou z nich je šílený Kloboučník zaseknutý v čase, který, spolu se Zajícem Březňákem a ospalým Plchem, pořádá nikdy nekončící čajový dýchánek. Při tom pokládá Alence hádanky, které nemají odpověď, a recituje nonsensovou poezii.

„Statistiky praví, že se slaví jedny narozeniny. Ale je 364 dní nenarozenin, víš to?“

Reverzní strana mince je věnována hlavní hrdince příběhu a jejímu potrhlému hostiteli. Scénu nalévání čaje doplňují anglické nápisy ALICE in WONDERLAND a 65th Anniversary spolu s typickým logem společnosti Disney. Averzní strana patří atributům emitenta, kterým je tichomořský ostrov NIUE: jménu a portrétu královny Alžběty II., nominální hodnotě TWO DOLLARS (NZD) a roku emise 2016. Autory podoby mince jsou členové designového týmu New Zealand Mint.

Sběratelskou hodnotu emise ještě zvyšuje dřevěná etue, díky které můžete minci vystavit na čestném místě ve vaší sbírce. Její součástí jsou ilustrovaný přebal a certifikát pravosti vyobrazující oblíbené postavičky v pestré dobové grafice.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40,6 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84105-751
Emisní náklad
10000 ks
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD