1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Stříbrná investiční mince 1 Oz Star Wars R2-D2 proof
Zpět

Stříbrná investiční mince 1 Oz Star Wars R2-D2 proof

Cena (včetně DPH)
2 150 Kč
84 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84113-751


Hrdinové Star Wars

Každý fanoušek Hvězdných válek ho zná a miluje. Řeč je pochopitelně o věrném astromechovi s označením R2-D2, bez něhož si už legendární galaktickou ságu neumíme představit. Právem mu proto náleží další stříbrná pamětní mince z cyklu Star Wars.

Role modrobílého droida s válcovitým tělem, třema nohama a kupolovitou hlavou se zhostil britský herec malého vzrůstu Kenny Baker. Poprvé se objevil roku 1977 v úplně prvním dobrodružství Star Wars s podtitulem Nová naděje. Co na tom, že nemluvil a dorozumíval se jenom pípáním – ihned si získal srdce diváků na celém světě. Stěžejní roli hrál také v pěti dalších pokračováních a spolu se svým nerozlučným přítelem C-3PO – popleteným protokolárním droidem, kterého ztvárnil Anthony Daniels – jsou jedinými postavami, které se objevily ve všech dílech staré a nové trilogie. V roce 2016, kdy tato pamětní mince vychází, přišla smutná zpráva – Kenny Baker ve věku 81 let podlehl vleklé nemoci. V srdcích fanoušků však zůstane navždy a jeho mechanický hrdina se bude na stříbrných plátnech objevovat i nadále.

Reverzní strana mince zachycuje okamžik, kdy se Ártůdýtů dostává do služeb Luka Skywalkera. Na pozadí je patrná část písečného vozidla Jawů – pouštních sběračů šrotu, kteří nebohého droida unesli a prodali. Averz mince je pak věnován náležitostem emitenta, kterým je tichomořský ostrov Niue – portrétu z profilu a jménu královny Alžběty II., roku emise 2016 a nominální hodnotě mince 25 DOLLARS (NZD). Výtvarný návrh mince vytvořil na základě oficiální licence designový tým New Zealand Mint.

Každá mince je uložena do rafinované krabičky, která ji ochrání a zároveň umožní její vystavení.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40,6 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84113-751
Emisní náklad
10000 ks
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD