Stříbrná medaile apoštol Ondřej stand

Cena (včetně DPH)
890 Kč
35 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30893-720
Sběratelská série


Apoštolové

Oblíbená sběratelská série „Apoštolové“ od České mincovny zaznamenala další nádherný přírůstek – stříbrnou medaili věnovanou svatému Ondřejovi. Po Petrovi, Janovi a Jakubovi se jedná o čtvrtou emisi z dvanácti, z nichž každá připomíná život a odkaz jednoho z nejbližších učedníků Ježíše Krista.

Svatý Ondřej se narodil v Betsaidě v Galileji a živil se, stejně jako jeho mladší bratr Šimon (který se později stal apoštolem Petrem), rybařením. Byl učedníkem Jana Křtitele a posléze i jedním z prvních učedníků Ježíše Krista. Dle evangelií patřil k nejbližším Kristovým žákům a byl přítomen několika jeho zázrakům. Jako apoštol působil Svatý Ondřej v Malé Asii a Skýtii od Černého moře až po Volhu, na sklonku života se pak usadil v Patrasu v Řecku. Tam ho za vlády císaře Nera zatkli, týrali a nutili ho obětovat římským bohům, což Ondřej odmítal a byl proto dle legendy kolem roku 60 ukřižován na kříži ve tvaru písmene X, jenž od té doby nese název svatoondřejský.

Svatý Ondřej bývá vyobrazen jako starý muž s dlouhými bílými vlasy a vousy třímající v pravici knihu evangelií, často také s křížem ve tvaru X. Této předlohy se při tvorbě averzu stříbrné medaile drželi také studenti VOŠ v Jablonci nad Nisou. Reverz je též neméně zdařilým výtvorem mladých medailérských talentů z Jablonce nad Nisou a je složen ze čtyř částí, které zastupují symbolické výjevy spojené s Ondřejovým životem.

Medaile Apoštol svatý Ondřej z ryzího stříbra je dalším malým uměleckým dílem České mincovny, které zpestří vaše sbírky nejen díky estetické, ale také díky významné duchovní hodnotě. Dlouho očekávaná emise je dodávaná v modré kožené etuji a je limitována pouhými 500 kusy. Nezapomeňte si pro svou sbírku pořídit i tematické sběratelské album.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mária Filová
Autor reverzu
Mária Filová
Číslo
30893-720
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
září 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna