Stříbrná medaile apoštol Ondřej stand

Stříbrná medaile apoštol Ondřej stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2014
Emisní náklad
500 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Apoštolové

Oblíbená sběratelská série „Apoštolové“ od České mincovny zaznamenala další nádherný přírůstek – stříbrnou medaili věnovanou svatému Ondřejovi. Po Petrovi, Janovi a Jakubovi se jedná o čtvrtou emisi z dvanácti, z nichž každá připomíná život a odkaz jednoho z nejbližších učedníků Ježíše Krista.

Svatý Ondřej se narodil v Betsaidě v Galileji a živil se, stejně jako jeho mladší bratr Šimon (který se později stal apoštolem Petrem), rybařením. Byl učedníkem Jana Křtitele a posléze i jedním z prvních učedníků Ježíše Krista. Dle evangelií patřil k nejbližším Kristovým žákům a byl přítomen několika jeho zázrakům. Jako apoštol působil Svatý Ondřej v Malé Asii a Skýtii od Černého moře až po Volhu, na sklonku života se pak usadil v Patrasu v Řecku. Tam ho za vlády císaře Nera zatkli, týrali a nutili ho obětovat římským bohům, což Ondřej odmítal a byl proto dle legendy kolem roku 60 ukřižován na kříži ve tvaru písmene X, jenž od té doby nese název svatoondřejský.

Svatý Ondřej bývá vyobrazen jako starý muž s dlouhými bílými vlasy a vousy třímající v pravici knihu evangelií, často také s křížem ve tvaru X. Této předlohy se při tvorbě averzu stříbrné medaile drželi také studenti VOŠ v Jablonci nad Nisou. Reverz je též neméně zdařilým výtvorem mladých medailérských talentů z Jablonce nad Nisou a je složen ze čtyř částí, které zastupují symbolické výjevy spojené s Ondřejovým životem.

Medaile Apoštol svatý Ondřej z ryzího stříbra je dalším malým uměleckým dílem České mincovny, které zpestří vaše sbírky nejen díky estetické, ale také díky významné duchovní hodnotě. Dlouho očekávaná emise je dodávaná v modré kožené etuji a je limitována pouhými 500 kusy. Nezapomeňte si pro svou sbírku pořídit i tematické sběratelské album.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30893-720
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mária Filová
Autor reverzu
Mária Filová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
13 g
Průměr
28 mm
Balení
Modrá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...