Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu proof

Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2014
Emisní náklad
500 ks
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dějiny válečnictví

Světové dějiny jsou hustě protkány válečnými konflikty. Lidem přinášely ztráty a utrpení, vojevůdcům čest a slávu. Tvoří však základní osnovu celé lidské historie, a proto se rozhodla Česká mincovna připomenout významné milníky v originální sérii Dějiny válečnictví. První z nich, Atentát v Sarajevu, připomíná mimořádnou událost, k níž došlo právě před sto lety a která dvěma výstřely zvrátila vývoj celé Evropy.

Bylo to právě 28. června 1914, kdy navštívil následník Rakousko-Uherského trůnu a synovec císaře František Ferdinand d‘Este Sarajevo. Nebyla to ovšem návštěva vítaná, jelikož arcivévoda ztělesňoval pro místní obyvatelstvo nesvobodu a útisk. Lidé toužili po nezávislém Srbsku či Jugoslávii místo područí Rakouska a ti radikálnější se rozhodli tomu napomoci extrémní cestou - atentátem. Po několika nezdařených pokusech pomohla tomuto úmyslu až náhoda. Auto s císařem Františkem Ferdinandem d’Este, jeho českou manželku Žofií Chotkovou a českým řidičem Leopoldem Lojkou odbočilo do špatné ulice, kde ho zaznamenal jeden z konspirátorů, Gavrilo Princip, který si tam po neúspěšných předchozích pokusech o vraždu následníka kupoval sendvič. V té chvíli se na delegaci otočil a ze vzdálenosti pouhého jednoho a půl metru zastřelil jak Ferdinanda, tak, patrně neúmyslně, jeho ženu. Ta se pokoušela svého muže chránit vlastním tělem. Vše se odehrálo během pár minut, následky však byly nedozírné. Rakousko vyhlásilo válku Srbsku a odstartovalo tak krvavou řež s šestnácti miliony mrtvými. Gavrilo Princip dostal za svůj čin vzhledem ke svému nízkému věku "pouze" dvacetiletý žalář, z nějž si ovšem odpykal necelé čtyři roky, než zemřel v terezínském vězení.

Stříbrná medaile Atentát v Sarajevu je jedinečnou připomínkou momentu, který udal směr novodobým dějinám. Autorem působivé předlohy je akademický malíř Karel Zeman. Na averzu ztvárnil profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este a jeho ženy Žofie. Reverz pak zdobí strhující vyobrazení okamžiku atentátu6 spolu s letopočty 1914 a 2014.

Připravte první pamětní medaili z nové série Dějiny válečnictví místo ve svých sbírkách, bude se v nich zaručeně vyjímat!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30883-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Modrá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...