Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Trafalgaru proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
77 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31031-721

Dějiny válečnictví

Slavná bitva u Trafalgaru se odehrála přesně před 210 lety. Tehdy byla Velká Británie uchráněna před invazí císaře Napoleona a ohromný souboj na moři se navždy vepsal do světových dějin. Není proto překvapením, že bitvě u Trafalgaru patří další ražba z oblíbené série Dějiny válečnictví od České mincovny.

21. října 1805 se u mysu Trafalgar mezi Cádizem a Gibraltarem uskutečnila námořní bitva mezi britským válečným loďstvem, vedeným admirálem Horatio Nelsonem, a francouzsko-španělskou flotilou admirála Villeneuva, jehož úkolem bylo podpořit francouzskou moc ve Středomoří. Připojení španělských lodí na poslední chvíli a chaotické Villeneuvovy rozkazy však umožnily Nelsonovi dezorientovanou formaci protivníkových lodí prorazit a postupně ničit její izolované části. Ačkoliv byla převaha Britů během bitvy viditelná, došlo i přesto ke střelnému zranění admirála Nelsona, na jehož následky zhruba po třech hodinách zemřel. Díky jeho velení ale byla potvrzena nadvláda Británie nad mořem a Horatio Nelson se stal národním hrdinou. Bitvy u Trafalgaru se zúčastnilo celkem 60 lodí, z nichž Nelsonova Victory se zachovala dodnes.

Právě loď Victory je jedním z prvků zdobících averz medaile z ryzího stříbra ve špičkové kvalitě proof. Před slavnou loď umístil akademický malíř Karel Zeman, autor emise a celé série, charismatický portrét admirála Nelsona. Vojevůdce je na ní zachycen s řadou vyznamenání, která za svůj život získal. Kompozici dotváří text HORATIO NELSON umístěný nad jeho levým ramenem. Reverz zachycuje mistrovsky zpracovaný bojový výjev z bitevní vřavy spolu s nápisem 1805 TRAFALGAR. Mistrovské provedení medaile i poutavé téma zaujme celou řadu sběratelů – ať už numismatiků nebo milovníků historie. Limitovaný náklad 500 kusů nedokáže uspokojit všechny, rezervujte si proto svůj kousek včas!

Materiál
Stříbro
Váha
42 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslo
31031-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna