Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny

Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Waterloo proof

Cena (včetně DPH)
1 990 Kč
77 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31033-721


Dějiny válečnictví

Znalci historie se jistě shodnou na tom, že mezi tématy série sběratelských medailí Dějiny válečnictví nesmí chybět zásadní událost, která právě před 200 lety obrátila chod světa zcela novým směrem. Je jí bitva u Waterloo, jež znamenala poslední z vzácných porážek jednoho z největších vojevůdců všech dob, Napoleona Bonaparte. Česká mincovna tento velký okamžik vyzdvihuje prostřednictvím výjimečné ražby stříbrné medaile.

Ke klíčové bitvě došlo zhruba pět kilometrů od malé belgické vesnice Waterloo, kde se 18. června 1815 setkala spojenecká armáda pod vedením vévody Wellingtona podpořená pruským vojskem, jež vedl maršál Blücher, s armádou francouzskou, které veleli maršálové Ney a Grouchy. Tehdy se proti sobě postavilo 113 000 spojenců a 72 000 Francouzů.

Napoleonův nezdar byl souhrou několika chyb na straně francouzských velitelů. Grouchy nedokázal hned v počátku zastavit pruskou armádu mířící na bitevní pole u Waterloo a celý jeho sbor byl naopak Prusy zadržen. Další velkou chybu měl na svědomí sám Napoleon, když se rozhodl kvůli rozmočené půdě odložit první útok. Mezitím totiž stihli Prusové dorazit na místo a posílili tak v rozhodujícím okamžiku Wellingtonovy pluky. Bitva u Waterloo znamenala nejtěžší porážku, jakou Napoleon zažil.

Oslavy dvoustého výročí od této události se nesou ve velkém duchu stejně jako emise nové medaile z ryzího stříbra od České mincovny. Její autor, akademický malíř Karel Zeman, projevil při zpracování svůj vytříbený vkus pro kompozici a uplatnil vlastní zážitky z rekonstrukce bitvy u Waterloo. Ve vzpomínkách se mu uchoval pohled na dudáckou kapelu, proto portrét vítězného Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu, na averzu medaile doplnil skotskými horaly 92. pluku a jejich dudákem. Reverzu pak věnoval výjev seržanta Charlese Ewarta zmocňujícího se francouzské orlice 42. regimentu, jenž byl do té doby zván „neporazitelní“. Již na první pohled se jedná o velmi výjimečné umělecké dílo, které ve vašich sbírkách rozhodně nemůže chybět!


Slovo autora pamětní medaile

„Měl jsem možnost se aktivně účastnit rekonstrukcí bitvy u Waterloo a zažít pestrost uniforem připomínající onu událost. Vybavuji si skotské horaly, které do útoku vedla vysokou zelenou trávou dudácká kapela. Právě proto jsem portrét Wellingtona, vítěze nad Napoleonem, doplnil skotskými horaly od 92. pluku, které do bitvy doprovází svou hrou dudák,“ říká k medaili její tvůrce, Karel Zeman.

Karel Zeman, autor série Dějiny válečnictví

Materiál
Stříbro
Váha
42 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslo
31033-721
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna