Stříbrná medaile Giuseppe Arcimboldo - Vertumnus proof

Cena (včetně DPH)
1 890 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30382-721


Rudolfinská doba patří k nejzářivějším obdobím v českých dějinách. Její výjimečné umění připomíná stříbrná pamětní medaile České mincovny.

Ital Giuseppe Arcimboldo byl jedním z malířů na dvoře císaře Rudolfa II., který byl proslulým mecenášem umění. Arcimboldo vstoupil do dějin zvláštním typem malby, která předkládá zvířata, květiny, ovoce a další nejrůznější objekty komponované do podoby portrétu. Některé jeho obrazy byly satirickými portréty osobností císařského dvora, jiné alegorickými personifikacemi ročních období. Jednou takovou malbou je výstřední portrét habsburského císaře stylizovaného do podoby antického boha Vertumna. V římské mytologii byl Vertumnus bohem změny, ročních období, růstu rostlin, zahrad a ovoce.

Reverzní straně medaile, kterou zpracoval akademický malíř Karel Zeman, vévodí právě císař coby Vertumnus, kterého doprovází Pomona – bohyně zahrad a ovocných stromů. Averzní strana pak vychází z Arcimboldova pozdního autoportrétu, který předkládá umělcovu tvář poskládanou z papírových svitků. Ozdobný opis uvádí jméno GIUSEPPE ARCIMBOLDO a životní letopočty 1526–1593.

Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
30382-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne