Narození dítěte 2017

Stříbrná medaile Jan Hus proof

Cena (včetně DPH) 1 650 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 31001-721
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 66

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Dne 6. července 2015 je tomu 600 let od chvíle, kdy na hranici v Kostnici zemřel Mistr Jan Hus. Toto kulaté výročí připomíná také Česká mincovna mimořádnou emisí stříbrné medaile věnované velkému člověku, jenž se nebál stát za pravdou ani za cenu kruté smrti. Jedná se již o třetí emisi ze série nejkrásnějších nerealizovaných návrhů vzešlých z bankovních soutěží na mince s nominální hodnotou 10 000 Kč – medaile Upálení Jana Husa následuje Zlatou bulu sicilskou a Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Pro všechna tři umělecká díla připomínající velká výročí zlomových momentů naší národní historie jsme připravili také luxusní společnou dřevěnou etuji, která ještě podtrhne jejich hodnotu.

Když se 11. října roku 1414 náboženský myslitel, reformátor a kazatel Jan Hus vydal po dlouhém přemýšlení na cestu do Kostnice, nevěděl, že se jedná o cestu poslední. Plánoval přednést svá kázání o míru a postačitelnosti Kristova zákona, osud a jeho nepřátelé tomu však chtěli jinak. Obvinili ho z kacířství a zatkli ho. Z jeho spisu O církvi bylo vyňato 42 vět, na jejichž základě byl souzen, odsouzen a vězněn na hradě Gottlieben. Další výslechy vedly k odsvěcení Mistra Jana Husa 6. července 1415 v kostnické katedrále a ještě týž den k jeho upálení na hranici za městem. Jeho cenné myšlenky se však zničit nepodařilo a představují nesmírně cenný odkaz aktuální i v dnešní době.
 

Poutavá stříbrná medaile Upálení Jana Husa je prací významného medailéra a pedagoga Luboše Charváta, jehož cit pro originální kompozice dal vzniknout velmi zdařilému numismatickému dílu. Averz předkládá portrét Mistra Jana Husa v popředí plamenů spolu s nápisy MISTR JAN HUS, 1415 a 2015. Po obvodu medaile pak vystupují Husova památná slova „SLYŠ PRAVDU, UČ SE PRAVDU, MILUJ PRAVDU, HLEDEJ PRAVDU“. Reverz nese působivě uspořádané státní znaky a další Mistrův citát „PRAV PRAVDU, DRŽ PRAVDU, BRAŇ PRAVDU AŽ DO SMRTI, NEBOŤ PRAVDA TĚ VYSVOBODÍ“. Jedinečný medailérský skvost, který rozhodně neunikne pozornosti žádného sběratele, je striktně limitován 1 000 kusů, neodkládejte tedy nákup a potěšte se vzácným přírůstkem do svých kolekcí!

Materiál: Stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: Luboš Charvát
Autor reverzu: Luboš Charvát
Číslo: 31001-721
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Červenec 2015
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč