Shop Roku 2018
Shop Roku 2018
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Jan Hus proof
Zpět

Stříbrná medaile Jan Hus proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
64 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31001-721


Medaile bankovních soutěží 2015

Dne 6. července 2015 je tomu 600 let od chvíle, kdy na hranici v Kostnici zemřel Mistr Jan Hus. Toto kulaté výročí připomíná také Česká mincovna mimořádnou emisí stříbrné medaile věnované velkému člověku, jenž se nebál stát za pravdou ani za cenu kruté smrti. Jedná se již o třetí emisi ze série nejkrásnějších nerealizovaných návrhů vzešlých z bankovních soutěží na mince s nominální hodnotou 10 000 Kč – medaile Upálení Jana Husa následuje Zlatou bulu sicilskou a Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Pro všechna tři umělecká díla připomínající velká výročí zlomových momentů naší národní historie jsme připravili také luxusní společnou dřevěnou etuji, která ještě podtrhne jejich hodnotu.

Když se 11. října roku 1414 náboženský myslitel, reformátor a kazatel Jan Hus vydal po dlouhém přemýšlení na cestu do Kostnice, nevěděl, že se jedná o cestu poslední. Plánoval přednést svá kázání o míru a postačitelnosti Kristova zákona, osud a jeho nepřátelé tomu však chtěli jinak. Obvinili ho z kacířství a zatkli ho. Z jeho spisu O církvi bylo vyňato 42 vět, na jejichž základě byl souzen, odsouzen a vězněn na hradě Gottlieben. Další výslechy vedly k odsvěcení Mistra Jana Husa 6. července 1415 v kostnické katedrále a ještě týž den k jeho upálení na hranici za městem. Jeho cenné myšlenky se však zničit nepodařilo a představují nesmírně cenný odkaz aktuální i v dnešní době.
 

Poutavá stříbrná medaile Upálení Jana Husa je prací významného medailéra a pedagoga Luboše Charváta, jehož cit pro originální kompozice dal vzniknout velmi zdařilému numismatickému dílu. Averz předkládá portrét Mistra Jana Husa v popředí plamenů spolu s nápisy MISTR JAN HUS, 1415 a 2015. Po obvodu medaile pak vystupují Husova památná slova „SLYŠ PRAVDU, UČ SE PRAVDU, MILUJ PRAVDU, HLEDEJ PRAVDU“. Reverz nese působivě uspořádané státní znaky a další Mistrův citát „PRAV PRAVDU, DRŽ PRAVDU, BRAŇ PRAVDU AŽ DO SMRTI, NEBOŤ PRAVDA TĚ VYSVOBODÍ“. Jedinečný medailérský skvost, který rozhodně neunikne pozornosti žádného sběratele, je striktně limitován 1 000 kusů, neodkládejte tedy nákup a potěšte se vzácným přírůstkem do svých kolekcí! Svou sbírku můžete uložit do luxusní etue.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
31001-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
červenec 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna