Narození dítěte 2017

Stříbrná medaile Jiří David - Horizont paměti proof, číslováno

Cena (včetně DPH) 3 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 31018-731
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 138

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Umění pro Václava Havla

Exkluzivní kolekce České mincovny Umění pro Václava Havla představuje již třetí přírůstek – tentokrát se zpracování stříbrné medaile ve špičkové kvalitě proof zhostil výjimečný český malíř, fotograf a umělec Jiří David, který obdivovatelům osobnosti Václava Havla předkládá netradiční dílo s významným myšlenkovým přesahem.

Jiří David (* 28. srpna 1956, Rumburk) se zapsal do povědomí našeho národa velkolepým neonovým srdcem, jež na Pražském hradě dne 17. listopadu 2002 rozsvítil prezident Václav Havel, který tento symbol připojoval ke svému podpisu. Srdce bylo široké 17 metrů a vážilo zhruba půl tuny. Dle slov autora se nejednalo pouze o poctu Havlovi, ale srdce mělo být přeneseně také symbolem dorozumění, odkazovalo na sílu pozitivní komunikace, na potřebu odbourání ideologických nánosů. Představovalo prostou lásku a dotyky smrtelníků a autor jej označil za jakýsi lakmusový papírek citu v naší společnosti.

Série Umění pro Václava Havla vznikla ve spolupráci Nadace VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových, České mincovny a předních českých umělců Bořka Šípka, Jiřího Davida, Kurta Gebauera, Aleše Lamra, Davida Černého, Jaroslava Róny a Olbrama Zoubka, kteří svými mimořádnými pracemi přispěli k vyplnění přání českého prezidenta a vzácného člověka Václava Havla. Tím se stala záchrana kostela sv. Anny, tzv. Pražské křižovatky, na jejíž rekonstrukci bude věnován výtěžek z prodeje medailí.

Jiří David reverz medaile z ryzího stříbra ozdobil obličejem svaté Anny a půdorysem lodě jejího kostela. Sám David nachází smysl výjevu v propojení lidské mysli a krásy ve svém duchovním přesahu. Reverzní strana pak představuje mistrovské vyjádření střetů, křižovatek, směrů, východiska i chaosu, jež určují naše bytí. Číslovaná emise stříbrného skvostu je limitována pouhými 200 kusy. Jejím zakoupením vnesete do své sbírky úžasný kousek současného českého umění a přispějete na dobrou věc!

Materiál: Stříbro
Váha: 42 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 50 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: doc. ak. mal. Jiří David
Autor reverzu: doc. ak. mal. Jiří David
Číslo: 31018-731
Emisní náklad: 200 ks
Datum emise: Září 2015
Balení: Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč