Narození dítěte 2017

Stříbrná medaile Karel Fiala - Limonádový Joe proof

Cena (včetně DPH) 990 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 31071-721
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 39

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Hvězdy stříbrného plátna

Idylický svět, kde tvrdí pistolníci s přesnou muškou postávají u baru a usrkávají Kolalokovu limonádu, je jedním z příkladů typicky českého humoru, který na plátna bravurně převedl Oldřich Lipský na motivy knihy Jiřího Brdečky. Slavná komedie byla natočena roku 1964 a jmenovala se Limonádový Joe aneb Koňská opera. V titulní roli se objevil jedinečný Karel Fiala. Česká mincovna u příležitosti jeho 90. narozenin připravila nádhernou stříbrnou pamětní medaili. Ta potěší nejen oslavence, ale i všechny nadšené numismatiky a filmové fanoušky!

Karel Fiala se narodil 3. srpna 1925 v Ostravě. Jeho velká láska ke zpěvu ho přivedla do Prahy na konzervatoř a posléze nakrátko k angažmá v Národním divadle. Jeho životním osudem však měla být na několik desítek let jiná pražská scéna – Hudební divadlo v Karlíně. Tam exceloval v řadě představení, jeho talent a umění obdivovali převážně milovníci operet. V padesátých letech Karel Fiala začal koketovat také se stříbrným plátnem a objevil se v několika rolích, například v populární pohádce Dařbuján a Pandrhola. Miláčka národa z něj však udělala až postava Limonádového Joeho. Poté už se Karel Fiala objevoval ve filmu spíše sporadicky, což bylo způsobeno faktem, že v roce 1968 vystoupil z Komunistické strany a neměl již tolik možností jak svůj um uplatnit. I přesto byl roku 1988 jmenován zasloužilým umělcem. Za svůj život se stihl třikrát oženit a zplodit čtyři syny.

Pamětní medaile z ryzího stříbra od České mincovny nese na rubové i lícové straně znamenitý medailérský rukopis MgA. Martina Daška. Na averzu nám autor představuje Karla Fialu v současnosti spolu s textem Karel Fiala 90 let. Reverz je pak velmi zdařilou připomínkou hercovy podoby v jeho nejslavnější roli. Portrét doplňuje nápis Limonádový Joe – 1964. Toto mistrovské dílo nese na malé ploše nádherný kus české kinematografické historie a projasní sbírky všech pamětníků a filmových znalců.

Materiál: Stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: MgA. Martin Dašek
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek
Číslo: 31071-721
Emisní náklad: 400 ks
Datum emise: Březen 2015
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč