Narození dítěte 2017

Stříbrná medaile Kurt Gebauer - Láska a ironie proof, číslováno

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 31042-731

Umění pro Václava Havla

Každý člověk má své sny. Opravdu velký člověk má ovšem sny velké, které dokáží obsáhnout nezměrné lidské hodnoty – pravdu, dobro a lásku. Právě takové bylo přání, jež toužil naplnit náš bývalý prezident, disident, spisovatel a dramatik Václav Havel – zachránit kostel sv. Anny – tzv. Pražskou křižovatku. Chtěl, aby toto místo sloužilo multikulturním setkáním, meditacím a uměleckým vjemům napříč žánry a formami. Tento ušlechtilý záměr se rozhodla podpořit také Česká mincovna ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a předními českými výtvarníky. Připravila proto mimořádnou sérii medailí Umění pro Václava Havla. Výtěžek z prodeje jednotlivých ražeb bude věnován právě na obnovu Pražské křižovatky. Dalším výtvarníkem, který návrhem pamětní emise přispěl k této dobré věci, je Kurt Gebauer.

Kurt Gebauer – autor mnoha maleb, kreseb, cen TýTý, vznášejících se objektů a soch určených primárně do veřejného prostoru. Mezi jeho díly nesou typický gebauerovský rukopis trpaslíci – charakteristické umístění v trávě působí dojmem, že trpaslíci gigantických rozměrů do daného prostoru patří. Kurt Gebauer tak prostřednictvím soch s názvy Pozorovák, Pomník, Pes, Čepice nebo Střelec umožňuje kolemjdoucím uvědomit si, tváří v tvář produktům umělcovy imaginace, vlastní lidské rozměry. Jeden z trpaslíků také „hlídkuje“ na zdi u domu Václava Havla, dřívějšího Gebauerova souseda. Své trpaslíky obhajoval jako nevinný žert, stal se z nich však symbol ztráty lidské svobody a jedinečnosti.

Osobitý „trpasličí“ motiv tak nemohl minout ani novou medaili z ryzího stříbra Kurt GebauerLáska a ironie ve špičkové kvalitě proof, na které se objevuje na reverzu spolu s mottem ŽÁDNÝ STROM NEROSTE DO NEBE. Averz pak umělec věnoval vkusné kompozici srdcí a úryvku proslulého citátu Václava Havla A LÁSKA ZVÍTĚZÍ… Číslovaná emise má pouhých 200 kusů – přispějte k realizaci krásné vize Václava Havla a současně získejte výjimečný přírůstek do své numismatické sbírky.

Materiál: Stříbro
Váha: 42 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 50 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Emerit. prof. Ak. soch. Kurt Gebauer/ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu: Emerit. prof. Ak. soch. Kurt Gebauer/ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo: 31042-731
Emisní náklad: 200 ks
Datum emise: Listopad 2015
Balení: Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč