Narození dítěte 2017

Stříbrná medaile Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje proof

Cena (včetně DPH) 1 650 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 31030-721
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 66

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Výjimečné ražby odrážející v lesku drahých kovů mistrovsky zpracovaná témata z bohaté národní historie patří odjakživa do popředí sběratelského zájmu. Česká mincovna se rozhodla Vaše numismatické kolekce obohatit o další takový kousek – stříbrnou medaili Příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje v mimořádné kvalitě proof.

 

Bratři Konstantin a Metoděj podnikli za svůj život několik společných misijních cest. K té pro náš národ nejdůležitější došlo v roce 863 našeho letopočtu, kdy oba věrozvěstové dorazilina žádost knížete Rastislava na Velkou Moravu. V Soluni se v té době hovořilo jak řecky, tak i slovansky. Konstantin se však upínal k myšlence existence nového spisovného slovanského jazyka, který by byl využíván k výchově budoucích kněží. Tento umělý jazyk, tzv. staroslověnštinu, stvořil spolu s novým písmem inspirovaným řečtinou. Nejstarší slovanská abeceda se jmenovala hlaholice a původně obsahovala 38 písmen, později byla nahrazena jednodušší cyrilicí.

Díky srozumitelnosti staroslověnštiny byly jejich liturgie na Velké Moravě velmi úspěšné. Konstantin s Metodějem však nejen sami kázali, ale také vybírali a vzdělávali další kněze. Staroslověnština byla papežskou bulou slavnostně povolena počátkem roku 868 jako bohoslužebný jazyk. Přesto po Metodějově skonu roku 885 slovanská církev zanikla a bohoslužby byly slouženy v latině. Se staroslověnštinou se však můžeme s některými obměnami setkat dodnes, jelikož ji coby liturgický jazyk využívají církve byzantského obřadu, například řeckokatolická či pravoslavná.
 

Medaile z ryzího stříbra vyzdvihuje odkaz obou věrozvěstů nádhernou uměleckou formou. Jejím autorem je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Ten na averzu vyobrazil oba bratry se souvisejícími atributy – Konstantina s textem psaným hlaholicí a Metoděje, coby prvního moravského arcibiskupa, držícího bibli. Do opisu pak umístil text PŘÍCHOD VĚROZVĚSTŮ KONSTANTINA A METODĚJE a letopočty 863–2013.

Reverz nese, stejně jako averz, kruh s reliéfně zpracovaným textem v hlaholici. Dominantou výjevu je patriarchální kříž spolu s křížkem s Kristem pocházejícím z archeologických nálezů z Mikulčic z období příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu. Součástí kompozice jsou rovněž heraldická zvířata – český lev a moravská a slezská orlice. Opis zdobí text APOŠTOLOVÉ SLOVANŮ – TVŮRCI HLAHOLICE.
Emisní náklad této medaile je 1000 kusů, pospěšte si s nákupem!
Materiál: Stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká s popisem
Autor averzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo: 31030-721
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Duben 2015
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč