Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Stříbrná medaile s motivem 100 Kč bankovky - Karel IV. proof

Cena (včetně DPH)
1 290 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31009-721


Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Nádherné motivy současných českých bankovek, jejichž autorem je Oldřich Kulhánek, se vyjímají nejen na papíře. Mistrovsky zpracované podobizny velkých osobností národní historie slouží také jako mimořádně zdařilé náměty pamětních medailí od České mincovny. Letošní emise patří stokoruně, jíž vévodí český a německý král a římský císař Karel IV.

Historie papírových peněz sahá až do roku 650 našeho letopočtu a zavede nás do Číny. Tam je poprvé vydal císař Kao Tsung, nicméně ještě ne jako všeobecnou měnu. K tomu došlo až později, v 10. století. Podle Marca Pola se jejich používání ve 13. století rozšířilo i do Persie a Japonska. U nás, přesněji v rakouské monarchii, se první bankovky začaly tisknout až za vlády Marie Terezie. Emitovala je tehdy Vídeňská centrální banka a nesly název Banco-zettel, což v překladu znamená bankovní lístek. Zpočátku se používaly pouze při peněžním styku s mocnářskými institucemi. Nařízení přijímat „bankocetle“ i při soukromých platbách vešlo v platnost až roku 1797. V dnešní době již papírové peníze patří mezi přirozené součásti běžného života a nad jejich existencí se málokdo pozastavuje, ačkoli patří mezi kulturní bohatství naší země.

K tomuto faktu přispěl význačný umělec Oldřich Kulhánek – autor podoby současné sady českých bankovek. Stříbrnou medailí s motivem 100 Kč bankovky připomíná Česká mincovna výjimečnost jeho práce. Předlohu medaile, kterou zpracovala nadaná grafička MgA. Klára Melichová, dcera Oldřicha Kulhánka, připravil pro ražbu akademický sochař Vladimír Oppl. Averz medaile nese podobiznu Karla IV. známou z lícové strany bankovky, reverz inspirovaný rubovou stranou stokoruny pak zobrazuje pečeť Univerzity Karlovy

Půvabné umělecké dílo z ryzího stříbra je připraveno zkrášlit vaše sbírky a doplnit oblíbenou sérií poct Oldřichu Kulhánkovi od České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl/MgA. Klára Melichová
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl/MgA. Klára Melichová
Číslo
31009-721
Emisní náklad
800 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna