Stříbrná medaile Sigmund Freud proof

Cena (včetně DPH)
1 700 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
30380-721


V roce 2009 jsme si připomněli 70 let, které uplynuly od chvíle, kdy naposledy vydechl velký znalec lidské duše Sigmund Freud. Při této příležitosti mu vzdala hold stříbrná pamětní medaile České mincovny.

Sigmund Freud byl lékař-neurolog, psycholog a zakladatel psychoanalýzy.
Narodil se na Moravě, ale působil především ve Vídni. Svůj život zasvětil tomu, aby pochopil a dokázal, jak komplikovaná je lidská duše. Ve snaze odhalit, čím je člověk doopravdy motivován a co ho v životě pohání vpřed, odlupoval z lidské duše slupky jako z cibule…

Autorkou pamětní medaile se stala Freudova pravnučka Jane McAdam Freudová. Averzní strana předkládá tvář Sigmunda Freuda ve zjednodušených obrysech s přivřeným okem. Freud se intenzivně zabýval projevy zvířecích pudů a například zjistil, že zamhouřené oko představuje pro kočky cosi jako polibek. „Mé iniciály J. McA. F. jsou umístěny na Freudově uchu, protože podoba uší se z generace na generaci dědí,“ prozrazuje autorka. Motiv zmačkané plechovky na reverzní straně symbolizuje nádobu – kdysi celistvou a plnou, nyní prázdnou a zbídačelou. „Tento motiv jsem použila jako metaforu pro některé psychodynamické stavy, na které se Freud zaměřil ve své práci zabývající se léčbou mysli,“ dodává autorka.

Ryzost
0 / 1000
Provedení
OSTATNÍ
Číslo
30380-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne