Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Lev proof
Zpět

Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Lev proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30890-721
Sběratelská série


Staroměstský orloj

Staroměstský orloj patří k nejobdivovanějším českým památkám. V době svého vzniku, tedy v patnáctém století, se v celoevropském měřítku jednalo o počin nebývalé technické zručnosti a současně také uměleckého půvabu. Autorem původní astronomické desky, jedné z dominant orloje, byl astrolog Jan Ondřejův, po požáru však byla znovu vytvořena Josefem Mánesem. Ten vycházel z originální předlohy, již vyšperkoval svým nezaměnitelným výtvarným rukopisem. Česká mincovna představuje ve svých ražbách jednotlivá zpracování slunečních znamení, kterým Josef Mánes vtiskl svou představu spojení člověka s přírodou. Kompozice venkovana a jeho denní práce svými prvky dává monumentálnímu dílu romantický rozměr.

Letní emise ze série Staroměstský orloj je věnována slunečnímu znamení – Lvu, jenž vládne červencovým a srpnovým zrozencům. Toto majestátní zvíře je na averzu medaile z ryzího stříbra vyobrazeno ve společnosti malého dítěte, typického prvku Mánesova kalendáře. Výjev je doprovázen malebnou alegorií měsíce července vyjádřeného ženami žnoucími srpem obilí a hochem se džbánkem. Reverz je pak poctou samotnému Josefu Mánesovi, jehož portrét je doplněn celkovým pohledem na kalendárium, pražským městským znakem a nápisy Josef Mánes a Pražský orloj.

Nádherného estetického zpracování averzu i reverzu se zhostila akademická sochařka Daniela Kartáková, která v této sérii České mincovny vytvořila se stejnou grácií též medaili Vodnáře. Následovat bude emise Štíra. Ostatní znamení vyjdou během dalších tří let, vždy po třech, a vytvoří tak umělecky velmi reprezentativní sběratelskou sérii, která by neměla minout žádnou kolekci.

Emise je striktně limitována pouhými 2000 kusy, proto si zajistěte stříbrnou medaili Lev co nejdříve! Tuto medaili si můžete po boku dalších jedenácti emisí z cyklu uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak.soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak.soch. Daniela Kartáková
Číslo
30890-721
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červenec 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna