Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Ryby proof
Zpět

Stříbrná medaile Staroměstský orloj - Ryby proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31000-721


Staroměstský orloj

Česká mincovna v roce 2014 představila na svých stříbrných ražbách první motivy ze Staroměstského orloje – Vodnáře, Lva a Štíra. Letos k nim přibudou hned čtyři krásné emise. Úvodní je věnována znamení Ryb, které se ujímá vlády v mrazivém únoru.

Předlohou medailí z této série se staly kompozice astrologické desky pražského orloje. Jejím autorem je český malíř Josef Mánes, jenž svou vizi spojení člověka s přírodou zformoval do námětů venkovanů a jejich obyčejné denní práce. Měsíci únoru přiřadil malbu prostého rolníka, který si nad ohněm ohřívá prochladlou nohu, zatímco jeho žena přináší otýpku suchého dříví. Symbol vodního znamení Ryb je vyobrazen spolu s malým dítětem, tolik typickým prvkem celé Mánesovy astrologické desky.

Zrozenci znamení Ryb jsou velmi citliví a klidní, často až introvertní. Jsou to nekonfliktní a vnímavé bytosti, které rády pomáhají ostatním. Nepatří mezi přirozené vůdce a nemají příliš velké společenské ambice. I přesto, že dokáží rychle odhadnout situace a lidi, nechávají si své názory raději pro sebe. Mají velmi pozitivní vztah k umění a rádi se obklopují krásnými věcmi – Česká mincovna tedy pro jejich vytříbený vkus připravila jedinečný klenot v podobě této stříbrné medaile.

Kompozici medaile Staroměstský orloj – Ryby v mimořádném lesku ryzího stříbra kvality proof pro ražbu připravila akademická sochařka Daniela Kartáková. Averz věnovala oběma tematickým Mánesovým medailonům – tedy většímu měsíci únoru a menšímu symbolu Ryb. Reverz, který je společný celé sérii, pak vyobrazuje malíře Josefa Mánesa stojícího s paletou před astronomickou deskou. Skutečně precizní zpracování medaile, líbivý námět i cenová dostupnost jsou lákavou výzvou nejen pro ty sběratele, jejichž znamení vládne planeta Neptun. Tuto medaili si můžete po boku dalších jedenácti emisí z cyklu uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo
31000-721
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna