Narození dítěte 2017

Stříbrná medaile Vlasta Burian standard

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 31156-750

Stříbrné pamětní medaile Vlasty Buriana jsou náhradou za zrušenou emisi České národní banky a vycházejí z vítězného soutěžního návrhu. Doplňuje je ilustrovaný certifikát pravosti s tematickým textem.


Letos uplyne 125 let ode dne, kdy se narodil „Král komiků“ Vlasta Burian. Česká mincovna u příležitosti tohoto vzácného jubilea připravila pro numismatiky a filmové fandy opravdovou lahůdku – stříbrnou pamětní medaili v matném provedení standard věnovanou odkazu úžasného herce, jenž svým ryzím humorem vytrvale lechtá naše bránice pokaždé, když se objeví na televizní obrazovce.

Vlasta Burian se narodil v Liberci otci Antonínovi, jenž byl krejčí, ale také vášnivý divadelní ochotník a vlastenec. Proto se z převážně německého Liberce odstěhoval s rodinou do Prahy. Tam se Vlastovi otevřely možnosti projevit svůj jedinečný talent. Začínal jako komik v Rokoku, později vystupval v kabaretu Červená sedma. Postupem času založil vlastní divadlo a stal se jeho hlavní hvězdou.

Do srdcí všech Čechů se však zapsal prostřednictvím rolí, které ztvárnil ve filmu – za svůj život se představil ve čtyřech němých a 36 zvukových snímcích. Ve 30. a 40. letech byl právem nejpopulárnějším českým hercem. Popelec Hadimrška, hrdinný kapitán Korkorán, ostrostřelec Anton Špelec, rádce Atakdále – už vyslovení jmen těchto proslulých Burianových postav vyvolá na tváři každého z nás pobavený úsměv. Přitom od natočení posledního z jeho filmů uběhly desítky let!

Ač Vlasta Burian zemřel roku 1962, žije dále skrze své umění. Česká mincovna připomíná jeho mimořádný přínos české kultuře formou malého uměleckého díla, které zpracoval vynikající medailér Jaroslav Bejvl. Ten na averzu zachytil hercovu příznačnou podobiznu spolu s daty 1981 a 2016 a jménem VLASTA BURIAN. Pro reverz pak zpracoval nápaditou kompozici tvořenou spirálovitě stočeným filmovým pásem nesoucím text FILMOVÝ HEREC a KOMIK. Krásná pamětní medaile zpestří vaše sbírky, ale potěší také coby originální dárek!

Materiál: Stříbro
Váha: 16 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: Jaroslav Bejvl
Autor reverzu: Jaroslav Bejvl
Číslo: 31156-750
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Duben 2016
Balení: Černá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč