Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Stříbrná medaile Vznik Československa proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31400-721


Medaile bankovních soutěží 2018

V prestižní soutěži České národní banky na návrh 10000Kč zlaté mince s motivem 100. výročí vzniku Československa získal první místo Mgr. Petr Horák. Bankovní rada se však rozhodla nepotvrdit rozhodnutí odborné komise a vybrala si pro zlatou minci jiný motiv. Byla by věčná škoda, kdyby se moderně pojaté dílo Petra Horáka nedočkalo realizace, a tak vychází v podobě stříbrné pamětní medaile.

Sen Čechů a Slováků o vymanění se zpod nadvlády Vídně a Budapešti se v říjnu roku 1918 stal skutečností. Slovákům se podařilo odtrhnout území Slovenska od Uherska a zabránit definitivnímu zániku národního bytí. A Češi se dočkali vytoužené obnovy státnosti. Společně jsme pak prožili těžké, ale i radostné chvíle a na roky bratrství vzpomínáme – navzdory nynější samostatnosti – s radostí. Vždyť naše národy dodnes spojují podobné kultury, jazyky a myšlení, které jsou symbolem našeho věčného přátelství. Existence první Československé republiky nás dnes oprávněně naplňuje hrdostí. Stát, který vznikl právě před jedním stoletím, totiž umožnil nejen kulturní vzestup našich národů, ale také zformoval základy demokratické politiky, na něž – společně i samostatně – stále navazujeme.

V reliéfu ražby zkušeného medailéra a pedagoga se v originální čtvercové kompozici objevují mapa Československa, lipová ratolest, státní vlajka a naše heraldická zvířata.

Nenechte si ujít umělecké dílo, které v konkurenci 34 dalších výtvarných návrhů předních umělců z Česka i Slovenska oslovilo odborníky České národní banky, České mincovny a Historického ústavu Akademie věd České republiky.
 

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
31400-721
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
říjen 2018
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna