100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Stříbrná medaile Walter Phaeton stand

Cena (včetně DPH)
890 Kč
35 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31041-720

Historie motorismu

Roku 1885, tedy před 130 lety, Karl Benz poprvé v Mannheimu předvedl svou čtyřtaktní tříkolku, již na patentním úřadě dne 29. 1. 1886 zaregistroval jako Patent Motorwagen. Právě tehdy se zrodil fenomén jménem automobil. Ten od té doby po současnost urazil nesmírně dobrodružnou cestu, kterou posázel celou řadou klenotů. Jedním z nich je bezesporu model Walter Phaeton, který nyní Česká mincovna zvěčnila v ryzím stříbře v rámci oblíbené sběratelské série Historie motorismu v českých zemích.

Automobily Walter byly vyráběny v pražských Jinonicích, v továrně, která se proslavila produkcí leteckých motorů. Phaeton byl druhým typem vzniklým po první světové válce – od předchozího jej odlišoval motor s visutými ventily ve snímatelné hlavě válců a netradiční bylo také řešení motoru s nekrytými rozvodovými tyčemi vně bloku – stejně jako vahadla procházející výřezy v krytu hlavy. Čtyřválec o objemu 1 544 cm3 s výkonem 15 kW (21 koní) při 2 000 otáček za minutu s čtyřstupňovou převodovkou vážil solidních 950 kg, pohyboval se maximální rychlostí 85 km/h a na každých 100 km jízdy spotřeboval 9–11 litrů paliva. Zrenovovaný originál úspěšného modelu vozu lze i v současnosti spatřit ve sbírkách automobilových nadšenců.

Další legendu českého motorismu, vůz Walter Phaeton, převedl do podoby atraktivní ražby z ryzího stříbra akademický sochař Jiří Dostál. Averz stříbrné medaile věnoval ladným křivkám vozu spolu s logem firmy Walter, typem vozu PHAETON P-4 a letopočtem 1927. Reverz s působivým zpracováním automobilového kola nese na obvodu název série HISTORIE MOTORISMU V ČESKÝCH ZEMÍCH. Medaile je uložena v modré kožené etuji a stane se krásným dárkem pro Vaše blízké či přátele, kteří jsou obdivovateli majestátních veteránů. Rozhodně se však bude vyjímat také ve vašich sbírkách – udělejte si radost a pořiďte si jeden z 500 kousků coby ozdobu své numismatické kolekce!

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslo
31041-720
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
listopad 2015
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna