Narození dítěte 2017

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Jízda králů proof

Cena (včetně DPH) 1 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 75171-711

Na světě existuje nespočet specifických kulturních tradic, které se udržují z generace na generaci a zpestřují lidem život v mnohdy náročných podmínkách. Je velká škoda, že řada takových obyčejů už byla zapomenuta. Zachovat zajímavé tradice se proto od roku 2001 snaží organizace UNESCO, jež ty nejimpozantnější schraňuje v rámci seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví. Česko má zatím šest úctyhodných zápisů, jimž Česká mincovna věnovala šest atraktivních ražeb z ryzího stříbra v rámci minisérie České tradice UNESCO. Svou Smart mincí v mimořádné kvalitě proof se může pyšnit také Jízda králů.

Jízdy králů se účastní královská družina v čele s králem: chlapcem ve věku zhruba 10 let, panicem, oděným do obřadních bílých ženských šatů s korunou z papírových růží na hlavě s červenými pentlemi visícími přes obličej. Stejně oblečeni jsou i dva královi pobočníci: ti drží v ruce tasenou šavli, na rozdíl od krále samotného, který má na důkaz své mlčenlivosti do úst vloženu bílou růži. Ostatní jezdci jsou oděni do slavnostních místních krojů a ve formaci vojenské kavalerie doprovází krále při obřadní jízdě na ozdobených koních z horního na dolní konec vsi. Na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO byla Jízda králů zapsána v roce 2011.

Jedná se o velkolepou podívanou, která se stane zážitkem na celý život. Její pestrost si můžete připomenout také díky Smart minci z ryzího stříbra. Tu pro Českou mincovnu navrhla talentovaná výtvarnice Lenka Nebeská, DiS. Reverz v líbivé perspektivě předkládá výjev z Jízdy králů ozdobený květinovým dekorem a nápisem JÍZDA KRÁLŮ. Reverz pak nese atributy emitenta, kterým sekunduje lipová ratolest ovázaná stužkou doplněná letopočtem2015, nominálem 1 DOLLAR a nápisem INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Smart mince 1 NZD v atraktivním uměleckém zpracování rozjasní i vaše kolekce!

Materiál: Stříbro
Váha: 29 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu: Lenka Nebeská, DiS.
Číslo: 75171-711
Emisní náklad: 2000 ks
Datum emise: Červen 2015
Balení: Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč