Narození dítěte 2017

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Sokolnictví proof

Cena (včetně DPH) 1 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 75170-711

Česká republika má šest vzácných zápisů v seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Česká mincovna každému z nich přichystala mimořádnou poctu – vlastní emisi stříbrné Smart mince 1 NZD patřící do minisérie České tradice UNESCO. Výjimečné ražby se dočkalo i sokolnictví.

Sokolníci jsou se svými dravci spojeni intenzivním duchovním poutem – k ovládnutí zvířete, po staletí zaujímajícího ve volné přírodě horní příčky potravního řetězce, je totiž třeba dokonalé souhry a komunikace – nejedná se jen o prostý nácvik poslušnosti. Určité hodnoty a praktiky jsou všem sokolníkům společné: například způsob výcviku a péče o dravce, používané vybavení a proces tvorby vztahu mezi člověkem a přírodou. Sokolnictví je vysoce specializovaná činnost, k jejímuž vykonávání je nutno složit náročné zkoušky, které však na druhou stranu garantují úroveň odbornosti. V České republice je v současnosti držitelem sokolnického oprávnění cca 450 osob sdružených v Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty.

Ústředním prvkem tvořícím reverz Smart mince 1 NZD je charismatický dravec obklopený nezbytnými sokolnickými potřebami a doplněný textem SOKOLNICTVÍ. Averzní strana nese nezbytné atributy emitenta, lipovou ratolest coby známý český symbol a nápisy uvádějící rok vydání 2015, nominál 1 DOLLAR a text INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Autorkou obou stran je znamenitá medailérka Lenka Nebeská, DiS., jež svou prací připravila neodolatelnou výzvu pro všechny numizmatiky!

Materiál: Stříbro
Váha: 29 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 40 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu: Lenka Nebeská, DiS.
Číslo: 75170-711
Emisní náklad: 2000 ks
Datum emise: Červen 2015
Balení: Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 1 NZD
Nákupní košík 0 Kč